Anasayfa / Evin Tamamına Kredi Çekilebilir mi?

Evin Tamamına Kredi Çekilebilir mi?

Evin Tamamına Kredi Çekilebilir mi?,  Ev sahibi olmayan kişilerin çoğu uzun vadede ev satın almayı düşünmektedir. Böylece kirada oturmak yerine kendi evinde oturabilecek olan bireyler kira maliyetinden kurtulacaklardır. Ancak bunun yanı sıra ev sahibi olmak istenirken yüklü miktarda konut kullanılmakta ve yüksek miktarda faiz de ödenmektedir. Konut kredisi için yüksek miktarda kredi çekmek ve bunu uzun vadeye yaymak çok fazla faiz ödemenize yol açacaktır. Bu da kira ödemeyeyim derken yıllarca faiz ödemenize neden olabilir.

Evin fiyatının tamamına kredi çekilebilir mi sorusu ev sahibi olmak isteyen kişiler tarafından sıkça merak edilmektedir. Bankadan konut kredisi çekebilmeniz için belli başlı bankaların belirlediği kriterleri sağlamış olmanız gerekir. Bu kriterleri sağlıyorsanız kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Evin tamamına kredi çekilebilir mi sorusunun cevabı olarak da birçok kriteri değerlendirerek bir karara varabilirsiniz.

Ev Kredisi İçin Neler Gerekiyor?

Ev kredisi alabilmek için ilk etapta aylık gelirinizi belgelemeli ve bankalara bir kefil götürmelisiniz. Birinin kredi başvurusunda size kefil olması veya ipotek gösterebileceğiniz size ait bir ev veya araba olması size olumlu katkı yapacaktır.

Ev kredisi için bankalar sizden maaş bordronuzu istemekte ve aylık net geliriniz de alacağınız kredi miktarını etkilemektedir. Aylık ödeyeceğiniz taksit miktarı net maaşınızın yarısını geçmiyorsa başvurunuz banka tarafından yüksek ihtimalle olumlu şekilde değerlendirilecektir.

Evin Tamamına Kredi Çekilebilir mi?
Evin Tamamına Kredi Çekilebilir mi?

Yasalara göre bankalardan en fazla satın alınmak istenen evin yüzde 75’ine kadar kredi alınabilmektedir. Yani 200.000 TL’lik bir ev satın almak istiyorsanız bankadan en fazla 150.000 TL kredi alabilirisiniz. Vade ise 10 yıldan 20 yıla kadar çıkabilmektedir. Bunun dışında bazı büyük inşaat firmaları bankalarla anlaşmalar yapabilmekte ve bu anlaşmalarla hiç peşinat ödemeden ev alabilmektesiniz.

Ev Kredisi Başvurusu

Ev kredisi başvurusu yaparken belli bir miktar (yüzde 20-25) peşinat ödemeniz gerekir. Büyük proje sahibi şirketlerden ev almayı düşünüyorsanız evin tamamına kredi alma imkânına da sahip olabilirsiniz. Ancak evin tamamına kredi çekmek ve bunu uzun vadede ödemek yüksek miktarda faiz ödemenize yol açacaktır. Bu nedenle düşük faiz ödemek adına çekeceğiniz kredi miktarını minimum seviyeye indirmeli ve vadeyi de mümkün olduğunca kısa tutmalısınız.

Evin tamamına kredi çekme işlemi sadece büyük projelerde bankalarla özel anlaşmaların yapıldığı projelerde yapılabilmektedir. Sabit faiz oranı ile büyük projelerde kredi kullanmak mümkündür ancak tamamen kredi çektiğinizde faiz miktarının daha da artacağını göz önünde bulundurmalı ve bu doğrultuda kredi başvurusunda bulunmalısınız. Evin tamamına kredi çekilebilir mi sorusuna büyük projeler için olumlu cevap vermek mümkünken diğer bireysel konut satışlarında aynı cevap söz konusu değildir.

Evin Tamamına Kredi Çekilebilir mi? sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir