Anasayfa / Egzama İçin Yapılması Gereken 10 Şey

Egzama İçin Yapılması Gereken 10 Şey

[adrotate banner=”2″]

Önce dirsekler, dizler veya ellerinizde iltihaplı kırmızı bir yama görülür. Daha sonra, dayanılmaz kaşıntı çizilmeye yol açar – ve sonra kaşıma daha sonra cildin daha fazla yanmasına neden olur.

Egzama” aslında spesifik tiplere ayrılırken , en yaygın tür olan atopik dermatit de kroniktir.

San Francisco Tıp Merkezi’nden California Üniversitesi’nden dermatolog Tina Bhutani , “Bağışıklık bozukluğuyla ilgisi var” diye açıklıyor . “Hastalar cilt bariyerinde bir kusura sahip olmalarına ek olarak aşırı aktif bir bağışıklık sistemine sahiptir.” Bu biyolojik fark, cildin hem kurutucu hem de çevrede bulunan alerjenlere ve tahrişlere karşı daha duyarlı olmasını sağlar ve alevlenmeleri tetikler.

Hangi tür egzamalarla uğraşıyorsanız, kesin bir “tedavi” yoktur. Doktorlar sıklıkla iltihaplanmayı hafifletmek için ağızdan veya topikal bir ilaç yazacaklar, ancak Dr. Bhutani, pratiğinde aldığı bir numaralı sorunun “Başka ne yapabilirim?”

Neyse ki, ilk savunma hattınız oldukça basit. Nazik cilt bakımı ve birkaç yaşam tarzı değişikliği, vücudunuza geri dönmesi için ihtiyacı olan TLC’yi verebilir. Bu korkunç “kaşıntı çizik döngüsü” düşündüğünüzden daha çabuk bitebilir; Aşağıdaki ipuçları ile tatlı rahatlama bulmak.

[adrotate banner=”2″]

1. Kısa, ılık duş alın.

Parmakların pörsün, muhtemelen çok uzun sürüyor. Bu ekstra dakikalar – özellikle sıcak suda – cildinizin nemi tutmasını ve daha da kurumasını zorlaştırabilir.

2. Sabunu dikkatli kullanın.

Bhutani, “Cildiniz doğal sabunlar yapıyor” diyor. “Dış sabunu kullandığımızda aşırıya kaçıyoruz.” Cetaphil Gentle Cleanser veya Dove Sensitive Skin Beauty Bar gibi sade, kokusuz ürünler önerir ve vücudunuzun sadece gözle görülür şekilde kirlenmiş bölgelerini anlar ve koltuk altlarınız ve kasıklarınız gibi kıvrılır.

3. Bir küvete gelen nemlendirici satın alın.

Parmaklarınızla kazandığınız ürünler aslında bir pompadan geçmek zorunda olan formüllerden daha kalındır. Milli Egzama Derneği önerir CeraVe Şifa Merhem ve vazelin Yoğun Bakım Derin Nem Jelly Cream cildinizin nemli tutmak için.

Duştan ya da banyodan çıktığınız zaman, cildinizi biraz nemli olana kadar bir havluyla doldurun. Daha sonra üç dakika sonra en fazla losyon uygulayarak nemi kapatın. Bu yöntem – “emmek ve mühür” – daha iyi hidrasyon teşvik edecektir. Bhutani, bu gıcık temizliği hissetmeyecek olmanıza rağmen, bu hissin aslında cildinizi çok fazla kuruduğuna dair bir işaret olduğunu söylüyor.

4. Bir çamaşır suyu banyosunu deneyin.

Atopik dermatiti olan kişiler enfeksiyonlara eğilimlidir, bu nedenle ağartma banyoları (klorlu havuza benzer) cildi dezenfekte etmeye yardımcı olabilir. Haftada bir veya iki kez, küvete yarım kapak ağartıcı ekleyin ve 10 dakika bekletin.

[adrotate banner=”2″]

Uyarı: Ulusal Eczane Birliği’ne göre, ağartıcı duyarlılığı olan veya alerjik astımı olan kişiler bunu denemeden önce doktorlarına danışmalıdır . Tam bir küvete ilave edilen bir bardak sirke de cilt üzerindeki bakteri miktarını azaltmaya yardımcı olabilir.

5. Hindistan cevizi yağına bir şans verin.

Bu her şeyden önce ve her şeyden ibaret değil, (okuyun: reçetelerinizi hala kullanmalısınız), ancak bazı umut verici çalışmalara göre yardımcı olabilir . Muhtemelen hindistan cevizi yağının anti-enflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

6. Nemlendiriciye yatırım yapın.

Kış mevsiminde kuru hava alevlenmeyi tetikleyebileceğinden , evinizde nemi muhafaza etmek cildinizi daha fazla nemlendirmeye yardımcı olabilir. Bhutani, soğuk hava türlerinden birini almayı önerir; Mist Aire Ultrasonik Soğuk Mist Nemlendirici 8800 üzerinde müşteri yorumları ile Amazon’un seçimdir.

7. Stres seviyelerini izleyin.

Bhutani, “Stres çok büyük” diyor. “Akıl ve cilt arasında kesinlikle bir bağlantı var.” Bir hastanın nazik bir cilt bakımı yaptığını ve reçetelerini iyileştirmeden kullandığını düşünürse, bu bulmacanın parçasına sıklıkla bakar. Bol miktarda uyku almak ve endişe ve kaygıyı gidermek cildinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

8. takviyeleri veya vitaminleri şüpheci olun.

Dr. Bhutani, “Çalıştıklarını kanıtlayan herhangi bir geniş çaplı çalışma yapılmamıştır” diye açıklıyor. Hiçbir şey, tahtadaki insanlara yardım etmediğinden ve bazı takviyeler semptomlarınızı daha da kötüleştirebileceğinden , mutlaka denemek istediğiniz bir şey değildir.

9. Bir yemek günlüğü bulundurun.

Egzama hastalarının gıda alerjisine sahip olma ihtimalleri daha yüksektir, ancak Dr. Bhutani, özellikle yetişkinlerde diyetle birlikte alevlenmeleri zorlaştırdığını söylüyor. Ne yediğinizi izlemek olası bağlantıları daha net hale getirebilir. Bir alevlenmenin ardından iki gün içinde yumurta, soya veya süt gibi sürekli bir tetikleme fark ederseniz, derminiz sizi daha fazla test için bir alerjene yönlendirebilir.

10. Işık terapisini düşünün.

Ulusal Egzama Derneği’ne göre egzama olan kişilerin yaklaşık% 70’i fototerapi ile iyileşme görmektedir . Doktorlar genellikle UVB ışığını haftada bir ya da iki kez bir seferde birkaç dakika süreyle uygularlar. Bu bir zaman taahhüdü olsa da, cildinizde hala olumlu değişiklikler görmüyorsanız, size değer olabilir.

 

Egzama İçin Yapılması Gereken 10 Şey sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir