Anasayfa / E-sigaralar kansere ve kalp hastalığına neden olabilir.

E-sigaralar kansere ve kalp hastalığına neden olabilir.

[adrotate banner=”2″]
E-sigaralar kansere ve kalp hastalığına neden olabilir.
E-sigaralar kansere ve kalp hastalığına neden olabilir.

E-sigaralar kansere ve kalp hastalığına neden olabilir, Genellikle geleneksel sigaralara güvenli bir alternatif olarak pazarlanırlar, ancak yeni bir çalışma e-sigaraların hala sağlığa ciddi zararlar verebileceğini düşündürmektedir.

New York’taki New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, elektronik sigara (e-sigara) buharına maruz kalan farelerin, akciğerler, mesane ve kalpte DNA hasarı yaşadıklarını ve bunun da kanser ve kalp hastalıkları riskini artırabildiğini buldular.

Bu gibi hasarlar, 10 yıllık eşdeğerde e-sigara buharına maruz bırakılmış olan kültürlenmiş insan akciğerinde ve mesane hücrelerinde de bulunmuştur.

New York Üniversitesi Tıp Fakültesi Çevre Tıbbı Bölümü’nden ortak bir yazar olan Moon-shong Tang’ı ve meslektaşlarını kısa bir süre önce Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda bulgularını bildirdiler.

[adrotate banner=”2″]

E-sigaralar – e-cigs olarak da bilinir – son yıllarda özellikle gençler ve genç yetişkinler arasında popülerlik kazanmıştır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 2 milyondan fazla ortaokul ve lise öğrencisi son 30 günde e-sigara kullanmadığını bildirmiştir.

ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü, “sigarayı bırakma için kullanımları için veya onların önerilerine karşı tavsiye etmek için yeterli kanıt bulunmadığı” sonucuna vardıktan sonra, E-sigaralar sigara bırakma yardımı olarak Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmamıştır.

Bununla birlikte, araştırma, sigara içenlerin yüzde 80’inden fazlasının e-sigaraların bırakmalarına yardımcı olabileceğini düşünürken, yüzde 97’den fazlası, bataryala çalışan cihazların geleneksel tütün kullanımını azaltmaya yardımcı olabileceğine inanmaktadır.

E-sigara güvenliği konusundaki tartışma

Sağlığımız söz konusu olduğunda, CDC, e-sigaraların geleneksel olanlara göre zararlı olmadığına inanmaktadır. Yine de, e-sigaralar pazara göreceli olarak yeni olduğu için, ne kadar zararlı oldukları kesin değildir.

Bununla birlikte, e-sigara kullanımının ya da “vaping” in potansiyel tehlikeleri hakkında daha fazla şey öğreniyoruz.

2017’de, Medical News Today, e-sigara sıvısındaki aroma maddelerinin bozulmuş kalp kası işlevine bağlandığı bir çalışmada bildirildi. Daha yakın tarihli bir raporda, e-sigara kullanımının kalp hızını artırdığı ve buhardaki bazı kimyasalların DNA’ya zarar verebileceği “önemli kanıt” olduğunu iddia ediyor.

Tang ve ekibi tarafından yapılan çalışma, e-sigara buharına maruz kalmanın, kansere ve kalp hastalığına neden olabilecek bir şekilde DNA’ya zarar verebileceğini keşfettikten sonra, e-sigaraların zararlarına dair daha fazla kanıt sağlar.

E-sigara buharı DNA hasarına neden oldu

Araştırmacılar, 10 erkek fareyi e-sigara buharına maruz bırakarak, 10 miligram nikotin içeren ve insanların soluduğu hava ile kıyaslanabilecek şekilde, günde 3 saat, haftada 5 gün, 12 hafta boyunca maruz bırakarak bulgularına vardılar.

[adrotate banner=”2″]

Filtrelenmiş havayı teneffüs eden farelerin bir kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, e-sigara buharına maruz bırakılan farelerin kalplerinde, akciğerlerinde ve mesanesinde DNA hasarı olduğunu bulmuşlardır.

Dahası, bilim adamları e-sigara buharına maruz kalmanın farelerin akciğer dokusunda DNA onarım işlemlerini durdurduğunu buldular. İnsan akciğerlerinde ve mesane hücrelerinde e-sigara buharına uzun süreli maruz kalmanın test edilmesinde aynı sonuçları buldular.

Bununla birlikte, araştırmanın eleştirmenleri, bu çalışmanın e-sigaraların sağlığa zararlı olduğunu kanıtlamadığını iddia etmektedir.

Guardian’la konuşmak, Birleşik Krallık’ta Londra Queen Mary Üniversitesi Tütün Bağımlılığı Araştırma Birimi müdürü Peter Hajek, “çalışmanın, vaping tehlikeleri hakkında hiçbir şey göstermediğini” söyledi.

“Bu, vapingin kansere neden olduğunu göstermez. Bu, insanları sigaradan vapinge geçiren ve böylece kuşkusuz ki onlar için büyük fayda sağlayacak olan yanlış alarmların uzun bir satırıdır.”

Jüri, vapingin kansere ve kalp hastalığına neden olup olmayacağına bağlı gibi gözüküyor, ama bir şey açık: daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 

E-sigaralar kansere ve kalp hastalığına neden olabilir sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir