Anasayfa / E-sigara Tatlandırıcıları Zehirli Bulundu

E-sigara Tatlandırıcıları Zehirli Bulundu

[adrotate banner=”2″]
E-sigara Tatlandırıcıları Zehirli Bulundu
E-sigara Tatlandırıcıları Zehirli Bulundu

E-sigara Tatlandırıcıları Zehirli Bulundu, Frontiers dergisinde yayınlanan son araştırmalar, elektronik sigara buharının iki tür beyaz kan hücresi üzerindeki etkisini inceliyor. Bulgular, e-sigara veren lezzetlerin toksik olduğunu ve bazı tatların diğerlerinden daha kötü olduğunu göstermektedir.

Elektronik sigaraların (e-sigaranın) bazı insanların geleneksel olarak sigarayı bırakmalarına yardım etmesine rağmen, cihazlar, sağlık etkileri hala incelenmekte olan pek çok nikotin içermeyen kimyasal madde içermektedir.

Bugün Medikal Haberlerde, e-sigaranın veya “vaping” in kullanımının karmaşık etkilerini açığa çıkarmak için en son bilimsel keşiflerinizde sizi güncel tutmaya çalışıyoruz.

Örneğin, bildirdiğimiz birkaç çalışma, e-sigaranın olumsuz kardiyovasküler etkilere sahip olabileceğini ve kalp hızını yavaşlatabileceğini göstermiştir.

[adrotate banner=”2″]

Bununla birlikte, bu çalışmaların bazıları ya gözlemseldir – ve dolayısıyla nedenselliği açıklayamaz – ya da farelerde gerçekleştirilmiştir.

Bununla birlikte, yeni araştırmalar laboratuvara bir şeyler alır. New York’daki Rochester Tıp Merkezi’ndeki bilim adamları, nikotin içermeyen vaping e-sigaralarının geleneksel sigaralardan daha az zararlı olabileceği hipotezini test etmeye koyuldu.

Bu amaçla, araştırmacılar – üst düzey yazar Dr. Irfan Rahman liderliğindeki araştırmacılar, “iki tip insan monositik hücre dizisi üzerindeki bu e-sigara tatlandırıcı kimyasalların immüno-toksikolojik ve oksidatif stres etkilerine” odaklandılar.

Oksidatif stres, oksijen radikallerinin fazla üretildiği ve artan toksisite, DNA’mızın zarar görmesi veya hatta kansere yol açan bir dizi zarar verici etki ile sonuçlanan bir süreçtir.

Monositler, enflamasyona karşı bağışıklık yanıtımızda kritik bir rol oynayan bir tür beyaz kan hücresidir. Bu nedenle, yeni çalışmanın sonuçları, e-sigaralar ve bağışıklık sistemimiz arasındaki ilişkiyi anladığımız için önemlidir.

Tarçın, vanilya, tereyağlı lezzetler en kötü

Aromaların oksidatif strese neden olma potansiyelini değerlendirmek için, ekip sözde reaktif oksijen türlerinin (ROS) üretimini ölçtü.

Yazarlar “e-meyve sularında / e-sıvılarda kullanılan tatlandırıcı kimyasalların bir inflamatuar tepki, hücresel toksisite ve ROS üretimini tetiklediğini” yazıyordu.

Beklendiği gibi, ilk yazar Dr. Thivanka Muthumalage ve meslektaşları tarafından gerçekleştirilen sitotoksisite testleri, bu kimyasallarla yapılan tedavinin enflamasyonu ve doku hasarını artırdığını ortaya koymuştur. Bütün bunlar oksidatif stres düzeylerini artırarak yapıldı.

Araştırmacılar, “Çeşitli tatların karıştırılması, bireysel tatlandırıcılarla yapılan muamelelere kıyasla daha büyük sitotoksisite ve hücresiz ROS seviyeleri ile sonuçlandı; bu da, e-sıvıların çoklu tatlarının karıştırılmasının kullanıcılar için daha zararlı olduğunu düşündürmektedir.”

[adrotate banner=”2″]

Yazarlar, “Verilerimiz, e-meyve sularında kullanılan aroma maddelerinin, ROS üretiminin aracılık ettiği monositlerde inflamatuar bir yanıtı tetikleyebileceğini ve e-sigara kullanıcılarının potansiyel pulmoner toksisite ve doku hasarı hakkında bilgi sağladığını ileri sürmektedir.

“Tarçın, vanilya ve tereyağlı lezzet verici kimyasallar en zehirliydi, ancak araştırmamız, e-sıvıların aroma maddelerinin beyaz kan hücrelerine en fazla toksisiteye neden olduğunu gösterdi.”

“Bilimsel bulgularımız, e-sıvı tatlandırıcıların düzenlenebileceğini ve düzenlenmesi gerektiğini ve e-meyve suyu şişelerinin tüm bileşenlerin tanımlayıcı bir listesini içermesi gerektiğini göstermektedir. Düzenleyici kurumları halk sağlığını korumak için harekete geçmeye çağırıyoruz” diye ekliyor

 

E-sigara Tatlandırıcıları Zehirli Bulundu sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir