Anasayfa / Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum Kontrol Yöntemleri

[adrotate banner=”2″]
Doğum Kontrol Yöntemleri
Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum kontrol yöntemleri geniş çaplıdır. Hemen hemen her vücut ve yaşam tarzı için bir yöntem var. Aslında, toplamda ve saymada yaklaşık 12 yöntem vardır. Ve bu yöntemler hormonal olmayan ve hormonalden tek kullanımlı ve uzun süreli kullanıma kadar değişir.

İster yeni bir doğum kontrol yöntemlerini denemek istersiniz, ya da orada neler olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız doğru yeri buldunuz. Doğru doğum kontrol yöntemini seçme görevinin zor olabileceğini biliyoruz, bu yüzden sizin için bazı ödevleri yaptık. Vücudunuz ve yaşam tarzınız için en iyi kararı vermek için orada bulunan doğum kontrol yöntemlerinin birçoğu hakkında bilmeniz gerekenler:

Kalıcı Doğum Kontrol Yöntemi

Hamilelik yapamayan sperm üretebilen veya hamileyemeyen kişiyi yapan bir cerrahi prosedür. Kalıcı doğum kontrolü tersine çevrilemez ve gebeliğin% 99’unu engeller. Kadınlar hastanede bilateral tubal ligasyondan (“tüplerinizin bağlanması”) veya sağlık merkezinde yapılan bir tubal bloktan seçim yapabilirken, erkekler vazektomi seçebilir. Bir tubal ligasyonu, tubal blok veya vazektominin artıları, eksileri ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

[adrotate banner=”2″]

Rahim İçi Spiral (Hormonal olmayan / Hormonal)

Zamanın% 99’unu gebelikten korumak için bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından rahmin içine yerleştirilen küçük bir t şeklinde bir cihaz. Bir RİA kullanıyorlarsa, her 100 kadından 1’inden azı gebe kalacaktır. Hormonal olmayan (bakır) ve hormonal (plastik) seçeneklerde mevcut olan Spiral, doğum kontrolünün en etkili formlarından biridir ve hangi tipte seçtiğinize bağlı olarak 3 ila 10 yıl arasında sürebilir. Hormonal olmayan ve hormonal RİA’lar spermin bir yumurtayı döllemesini önlemek için çalışırlar. RİA’nın artıları, eksileri ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

İmplant (Hormonal)

Üst kolda cildin altına yerleştirilen küçük bir çubuk, gebeliğin% 99’unu önlemek için bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından yerleştirilir. Yılda 100 kadından 1’inden azı implant kullanılarak hamile kalacaktır. 3 yıl süren implant, yumurtalıkların yumurta bırakmasını önlemek için hormon progestini salgılar ve servikal mukus kalınlaşır, bu nedenle spermin rahim içine girmesi zordur. İmplantın artıları, eksileri ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Aşı (Hormonal)

Kol ya da kalçada üç ay süren ve zamanın% 99’unu önleyen hormon progestininin tıbbi uzmanı tarafından verilen bir enjeksiyon. Her zaman 100 kadından 1’inden azı her zaman şutu her zaman güdümlü olarak kullanırsa hamile kalır. Depo-Provera olarak da bilinen atış, yumurtalıkların yumurta bırakmasını durdurur ve servikal mukusu kalınlaştırır, böylece spermin rahim içine girmesi zordur. Vuruşun artıları, eksileri ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

[adrotate banner=”2″]

Vajinal Halka (Hormonal)

Vajinaya her ay üç hafta boyunca sokulan ve zamanın% 99’unu engelleyen esnek bir halka. Yüzüğü her zaman 100 kadından azı, her zaman yüzüğü her zaman olduğu gibi kullanırsa hamile kalır. Vajinal halka yumurtalık salmaktan ve servikal mukus kalınlaşmasını engelleyen hormonları salgılar, böylece spermin rahim içine girmesi zordur. Yüzüğün artıları, eksileri ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yama (Hormonal)

Yama, cildin (göğüsler hariç) haftalık olarak herhangi bir yerine (bir çıkartma gibi) uygulanır ve zamanın% 99’unu gebelikten korur. Her yıl 100 kadından 1’inden azı, her zaman yamayu her zaman yönlendirildiği gibi kullanırsa hamile kalır. Yama, yumurtalıkların yumurta bırakmasını engelleyen hormonları salgılar ve servikal mukus kalınlaşır, bu nedenle spermin rahim içine girmesi zordur. Yamaların artıları, eksileri ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hap, Doğum Kontrol Yöntemleri (Hormonal)

Çoğu zaman aynı zamanda alınması gereken bir ilaçtır. Sıklıkla, zaman içinde krampları ve kanamayı azaltmak ve zamanın% 99’unu önlemek için kullanılır. Her yıl 100 kadının 1’inden azı, her gün hapı, yönetildiği gibi aldığında gebe kalacaktır. Haplar, yumurtalıkları serbest bırakmaktan ve servikal mukusu kalınlaştırmaktan korumak için hormonları (sadece progestin veya hormonların bir kombinasyonu) salgılar, böylece spermin rahim içine girmesi zordur. Hapın artıları, eksileri ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Prezervatifler (hormonal olmayan)

Lateks veya poliüretan olarak satılan prezervatifler, zamanın% 98’ini önleyen prezervatifler, spermin ejakülasyon sırasında vajinaya girmesini önlemek için dik bir penisin üzerine yerleştirilir. Eşleri prezervatif kullandıkları takdirde, kondomu olan 100 kadının 2’si gebe kalkar.

Takviyeli / kadın prezervatifleri vajina içine sokulur ve zamanın% 95’ini gebelikten korur. Bu, kondom prezervatifi her zaman doğru kullanıldığında, 100 kadından 5’inin hamile kalacağı anlamına gelir.

Prezervatifler sadece en uygun maliyetli, erişilebilir doğum kontrol formlarından biri olmakla kalmıyor, aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı da koruma sağlıyorlar. Prezervatif ve eklem kondomlarının artıları, eksileri ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Acil Kontrasepsiyon (Hormonal ve Hormonal Olmayan)

Acil kontrasepsiyon korunmasız cinsel ilişkiden sonraki beş güne kadar kullanılabilir. Çeşitli derecelerde etkinliğe sahip olan bir hap veya bakır RİA formunda olabilir. Acil kontrasepsiyon, yumurtlamanın önlenmesi ve servikal mukusun kalınlaşmasıyla hamileliğin oluşmasını önler, ancak kürtajın nedeni yoktur. Acil kontrasepsiyonun artıları, eksileri ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sperm öldürücü

Sperm öldürücü kimyasal maddelerden yapılmış, köpükler, fitiller veya film (spermiküler, ayrı ayrı kullanıldığında) gibi spermisitler, zamanın% 82’sini gebelikten korurlar. Her 100 kadından 18’i, her zaman spermisit’i talimat verildiği gibi kullanırlarsa hamile kalırlar. Vajina içerisine seksden kısa bir süre önce yerleştirilen spermisitler, serviksleri bloke eder ve spermin bir yumurta ile birleşmesini engeller. Spermik asitlerin artıları, eksileri ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Doğurganlık Farkındalığı / Doğal Aile Planlaması (Hormonal olmayan)

Doğal aile planlaması, en sık ve en azından gebe kalma olasılığını belirlemek için, aylık döngüsünü ovülasyon yoluyla takip eden bir kadını içerir. Doğru kullanıldığında, bu yöntem hamileliğin% 76’sını önler. Doğal aile planlamasını kullanan 100 kadından 24’ünün, yöntemi doğru kullanması halinde hamileliği olacaktır. Doğal aile planlamasının artıları, eksileri ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Çekilme / Çekme Yöntemi (Hormonal olmayan)

Geri çekilme, ejakülasyondan önce penisin vajinadan çekilmesiyle zamanın% 73’ünü önler. Ortakları çeken 100 kadının 27’si, doğru kullanılsa bile, her yıl hamileyecek. Unutmayın, eğer vajinaya sperm verilirse, her zaman bir hamilelik şansı vardır. Çekilme yönteminin artıları, eksileri ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Doğum Kontrol Yöntemleri sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir