Anasayfa / Devlet Destekli Sera Kredisi Başvurusu Ve Şartları

Devlet Destekli Sera Kredisi Başvurusu Ve Şartları

Devlet Destekli Sera Kredisi Başvurusu Ve Şartları, Sera Kredisi almak isteyen kullanıcılarımız için ele aldığımız bu konuda sera kurmak veya serasını geliştirmek için sera kredisi güncel faiz oranları ve vade sürelerini öğrenebilirsiniz. Sera kredisi için devletin verdiği destek %85 ‘dir.  Yani sizin açmak istediğiniz için yaptığınız yatırımın %85’ini karşılamaktadır. Bu kredi için ipotek göstererek aldığınız destek için 120 ay vade yapabilirsiniz. Taksitlerinizi 1 aylık ,3 aylık , 6 aylık veya 12 aylık şekilde ayarlayabilirsiniz.

Sera Kredisi Almak İçin Gerekli Evraklar

Sera kredisi için gerekli belgeleri yapmış olduğumuz geniş araştırmalar sonucu maddeler halinde sizlerle paylaşacağız bakalım bu belgeler nelermiş

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Seraya Ait Ekspertiz Rapor Belgesi
 • Çiftlik Belgesi
 • Tadilat Yapılan Sera İçin Fatura Belgesi
 • Örtü Altı Kayıt Sistemi Belgesi

Yukarı da maddeler halinde vermiş olduğumuz belgeler sera kredisi için gerekli belgelerdir. Ayrıca başvuru yapmış olduğunuz bankalar tarafından bunların dışında farklı evraklarda istenilebilir. Ziraat bankası , KOSGEB ve BEBKA  tarafından yerli üretim yapacak olan çiftçilerimize özel destekli kredi imkanı sunulmaktadır. Bunların dışında diğer devlet bankaları da destekli bir şekilde kredi kampanyaları yaparak uygun faiz oranı ile kredi vermektedir.

KOSGEB Devlet Destekli Sera Kredisi

Öncelikle KOSGEB’den hibe desteği almak isteyenler KOSGEB kurslarına katılıp başarılı bir şekilde bu kursu bitirmeleri gerekiyor bu kurslarda başarılı olanlar için 100 ve 50 bin TL değerinde sera kurma destek kredisi veriliyor ayrıca 0 faiz oranı ile KOSGEB sertifikası aldıktan sonra gerekli araştırmaları yapıp kurmak istediğiniz seranın projesini çıkarıp fizibilite raporlarını hazırlamanız gerekiyor bu şekilde KOSGEB devlet destekli sera kredisi alabilirsiniz. Ayrıca yazmış olduğumuz KOSGEB ev hanımlarına 50 bin faizsiz kredi yazımızı okuyabilirsiniz.

Devlet Destekli Sera Kredisi Başvurusu Ve Şartları
Devlet Destekli Sera Kredisi Başvurusu Ve Şartları

Ziraat Bankası Sera kredisi Faiz oranları

Ziraat bankası ise KESGEB’e göre daha geniş çaplı bir kampanya başlatarak hem sera kurmak isteyenlere hemde sera giderleri için kredi vermektedir. Örtü altı seracılık kredisi almak isteyenler ise en az 1 dekar büyüklüğünde bir işletme projesi hazırlayıp bu projenin onaylanması gerekiyor ve bu şekilde ziraat bankası sera kredisi alabilirler. Devlet destekli seracılık kredisi almak için (ÖKS) yani Örtü Altı Kayıt Sistemine kayıtlı olmaları gereklidir. Sera kredisini 60 ile 120 ay vade seçenekleriyle alabiliyorsunuz. Ayrıca Ziraat bankası ihtiyaç kredisi faiz oranlarını öğrenmek için yazdığımız yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Sera Kredisi Veren Diğer Bankaların Faiz Oranları

Öncelikle hangi bankalar sera kredisi veriyor onları maddeler halinde sizlerle paylaşalım.

 1. TEB ( Türkiye Ekonomi Bankası )
 2. Finans Bankası

Türkiye Ekonomi Bankası Sera açmak veya serasını tadilat yapmak için kredi imkanı sağlamaktadır. TEB sera kredisi vade seçenekleri 60 ay ile sınırlıdır  ve taksitlerini 1,3,6 ve 12 ay şeklinde ödeyebilirsiniz. TEB Sera kredisi başvurusu İçin gerekli belgeler ise şunlar ;

 • Çiftçi Kayıt Belgesi
 • Nüfus Cüzdanı ve Fotokopisi
 • Tapu fotokopisi
 • İkametgah Belgesi
 • Varsa Kiralık Arazı Sözleşmeleri

Bunların dışında birde ( ÖKS ) Örtü altı Kayıt Sistemi Belgesi olması gereklidir.

Finans Bankasından da sera kredisi almak istiyorsanız veya mevcut olan seranızı genişletip büyültmek istiyorsanız Yukarıda istenilen belgelerle birlikte Finans Bankası Şubelerine gidebilirsiniz. Ayrıca bu kredi sera yetiştireceğiniz bitkilerin tohumları ve ilaçları gibi masraflar içinde ihtiyaç kredisi vermektedir. bunları faturalandırır iseniz %85 ine kredi desteği alırsınız bu kredisi yukarıda ki gibi 1,3,6 ve 12 ay gibi uzun vadeli şekilde en fazla 36 ay vade yapabilirsiniz.

Devlet Destekli Sera Kredisi Başvurusu Ve Şartları sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir