Anasayfa / Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda önem verdiği en büyük konular arasında yer alıyor. Meydana gelen her doğum, genç nüfus artışına katkı sağladığı gibi ülkelerin gayri ve milli hasılarının da yükselmesini sağlıyor. Bu bağlamda sürekli olarak teşvikler verildiğini, evli çiftlerin çocuk sayılarını artırmaları istenir. Özellikle ekonomik durumu iyi olmayan aileler için tek seferlik olarak verilen çocuk parası, ilk etapta ortaya çıkan ihtiyaçları gidermede ilaç gbi gelmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti, SGK kapsamında 15.05.2015 tarihinden sonra doğan her çocuk için aileye çocuk parası desteği vermektedir. Tek seferlik olarak verilen bu destek, ilk aylardaki bez, kıyafet ve diğer giderleri karşılamak için yardım niteliğinde verilmektedir. Bu destekten kimlerin faydalanabileceği hakkındaki konu için ayrıntılara girecek olursak;

Kimler Çocuk Parası Alabilir?

Dünyaya gelecek yeni aile fertleri için çocuk parası desteğinden yararlanmak isteyen ebeveynler, kesinlikle SGK’ya kayıtlı bir çalışan olması gerekiyor. Anne ya da babadan birisinin en az doğumun yapıldığı gün 120 günlük sigorta piriminin ödenmiş olması gerekiyor. Bu destek sadece kişilerin öz evlatları için geçerli değildir. Aileler, evlat edindikleri çocuklar, üvey çocukları ve mahkeme kararı ile bakmak durumunda kaldıkları çocuklar için de alabilmektedir.

Çocuk parası için gerekli başvuru evraklarını önceden hazırlamanız gerekiyor. Gerekli evraklar; çocuk parası alınacak bebeğin doğum raporunun aslı, bebek için çıkartılmış olan kimliğin fotokopisi, anne ve babanın kimlik fotokopilerini ayarlamanız gerekiyor. Doğum raporunun aslını hastane ile iletişime geçerek oldukça kolay ve hızlı bir şekilde alabilirsiniz. Unutmayın, dünyaya gelen her çocuk için bu ödenek sadece bir kez verilmektedir.

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?
Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu destek 15.05.2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için geçerlidir. Bu tarihten sonra dünyaya gelen ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için 600 TL gibi bir ödeme yapılmaktadır. Üç ve üzeri doğumlarda ödenek sabitlenerek 600 TL üzerinden verilmektedir. Bunlara ek olarak ise her yeni doğan bebek için aynı zamanda 148 TL’lik bir emzirme yardımının da verildiğini hatırlatmak istiyoruz.

Çocuk parası yardımından yararlanmak isteyen kişiler, il merkezleri içerisinde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvuruda bulunmaları gerekiyor. Bununla beraber ilçe merkezlerinde bulunan kaymakamlık içerisinde de gerekli birimler üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur? sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Kredi İcra Takibi Ne Zaman Başlar?

Kredi İcra Takibi Ne Zaman Başlar?, Bankalar üzerinden ihtiyaç kredisi, konut kredisi ya da taşıt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir