Anasayfa / Çocuk Parası Alma

Çocuk Parası Alma

[adrotate banner=”2″]
Çocuk Parası Alma
Çocuk Parası Alma

Çocuk Parası Alma, Onuncu Kalkınma Planında yer verilen Öncelikli Dönüşüm Programlarından yirmi ikincisi, Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal gelişmesini desteklemek üzere dinamik nüfus yapısının korunması, aile kurumunun güçlendirilmesi ve böylece toplumsal refah ve toplumsal sermayenin artırılması amacını taşıyan Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programıdır.

Kanun

Programın Dinamik Nüfus Yapısının Korunması bileşeninde yer verilen “tüm annelere Doğum Hediyesi programı başlatılacaktır” şeklindeki eylem kapsamında, 27.03.2015 tarihli ve 6637 sayılı Kanun ile 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye 4. Ek madde olarak “Doğum Yardımı” hususunda hüküm eklenmiştir. Bu Kanun ile 657 sayılı Kanun kapsamında yapılan doğum yardımı ödemesi yürürlükten kaldırılmıştır. “Türk vatandaşlarına, canlı dünyaya gelen birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum yardımı yapılır” esasına dayalı olarak tasarlanan doğum desteğiyle fiil planına uygun olarak, her insana doğum yardımı yapılması sağlanmıştır.

[adrotate banner=”2″]

Çocuk parası alma yardımı, müracaat esaslı bir programdır. Çocuk parası yardımının yapılması, müracaat yerlerine usulüne uygun başvuru yapılması şartına bağlıdır. Çocuk parası yardımına ilişkin iş ve işlemler DYS üzerinden yürütülür. DYS üzerinden meydana getirilen işlemlere ilişkin Bakanlık ile il müdürlükleri arasında ayrıca iletişim yapılmaması esastır. Doğum yardımı iş ve işlemlerinde, KPS’de bulunan bilgiler ile vatandaşın beyanı doğrultusunda KPS’den teyit edilerek elde edilmiş veriler esas alınır.

Koruma ve bakım altında olan kişiler, evlatlık vb. Durumlar için de KPS kayıtları esas alınır. Doğum yardımı, Türk yurttaşları ile Mavi kart sahiplerine yapılır. Annenin veya babanın veyahut her ikisinin de Türk vatandaşı veya Mavi kart sahibi olması gerekmektedir. Mavi kart sahipleri Türk vatandaşları benzer biçimde doğum yardımından faydalandırılır. Çocuk Parası almanın detayları sitemizde detaylı şekilde anlatılmıştır. Çocuk parası alma mevzusunda daha faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan Çocuk Parası Nedir? Başlıklı makalemizde çoçuk parası, çocuk parası ne kadar ve çocuk parası nereden alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Çocuk Parası Alma sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir