Anasayfa / Chia Tohumu Faydaları ve Yan Etkileri

Chia Tohumu Faydaları ve Yan Etkileri

[adrotate banner=”2″]
Chia Tohumu Faydaları ve Yan Etkileri
Chia Tohumu Faydaları ve Yan Etkileri

Chia tohumları (salvia hispanica), sağlık camiasındaki en popüler süper yiyeceklerden biri haline gelmiştir. Düzgün hazırlandığında sindirilmesi kolay ve tariflere kolayca ekleyebilen çok yönlü bir bileşen. Ayrıca, chia tohumlarının yararları bol miktarda bulunur.

Aslen Meksika’da yetişen tohumlar, tıbbi özellikleri ve besin değeri açısından oldukça değerlidir.

Chia tohumu besin bakımından yoğundur ve enerji arttırıcı bir güç yumağı’dır. Aztek savaşçıları, yüksek enerjiyi ve dayanıklılığı sağlamak için chia tohumlarını yerdi. Sadece bir kaşık chia’nın 24 saat boyunca sürdürebileceğini söylediler. Chia, Maya dilinde “güç” anlamına gelir ve chia tohumları “koşucu” olarak bilinir çünkü koşucular ve savaşçılar, uzun mesafeler boyunca veya savaş sırasında enerji olarak kullanırlardı.

Sadece bu değil, son araştırmalar chia tohumlarının yararlarının gerçekleştirdiğimizden bile daha büyük olduğunu buldu. Chia tohumlarının yararları arasında sağlıklı bir cildin teşvik edilmesi, yaşlanma belirtilerinin azaltılması, kalbin ve sindirim sisteminin desteklenmesi, daha güçlü kemikler ve kaslar ve daha fazlası bulunmaktadır. Diyabetin tersine yardımcı olmalarına bile bağlılar. Olası yan etkiler, hazırlama talimatları ve chia tohumlarının faydaları ve besinlerinin tam listesi için okumaya devam edin.

[adrotate banner=”2″]

Chia Tohum Beslenme Profili

Chia tohumlarının bu kadar faydalı olmasının nedeni, bunların lif, omega-3 yağları, protein, vitaminler ve mineraller bakımından zengin olmasından kaynaklanmaktadır.

Örneğin, 28 gram chia tohumunun içeriği:

137 kalori
12.3 gram karbonhidratlar
4.4 gram protein
8.6 gram yağ
10.6 gram fiber
0.6 miligram manganez (yüzde 30 DV)
265 miligram fosfor (yüzde 27 DV)
177 miligram kalsiyum (yüzde 18 DV)
1 miligram çinko (yüzde 7 DV)
0.1 miligram bakır (yüzde 3 DV)
44.8 miligram potasyum (yüzde 1 DV)

Chia tohumları ayrıca esansiyel yağ asitleri alfa-linolenik ve linoleik asit içerir; musin; stronsiyum ‘A, B, E ve D vitaminleri; ve kükürt, demir, iyot, magnezyum, manganez, niasin ve tiamin dahil olmak üzere mineraller; ve onlar zengin bir antioksidan kaynağıdır.

Chia Tohumları Faydaları

Birçok temel besin açısından zengin olan araştırmalar, düzenli olarak chia tohumlarını yiyebilmenizin sağlığınızı çeşitli şekillerde iyileştirebileceğini ortaya çıkarmıştır. Top chia tohumlarının bazı faydaları şunlardır:

Cilt ve Yaşlanma

Meksikalı araştırmacılar, chia tohumlarının daha önce bildirilenlerden neredeyse iki kat daha yüksek bir toplam doğal fenolik (antioksidan) konsantrasyonuna sahip olduğunu ortaya çıkardı ve antioksidan aktivitenin serbest radikal aktivitesinin yüzde 70’ine kadarını durdurduğu gösterildi.

Bu araştırma, chia tohumlarının doğanın zengini olan yüksek antioksidan gıdalardan biri olduğunu kanıtlamaktadır. Antioksidanlar, cildin onarım sistemlerini hızlandırır ve daha fazla hasarı önler. Chia tohumlarının alınması iltihap ve serbest radikal hasarı nedeniyle erken yaşlanmayı önleyebilir.

[adrotate banner=”2″]

Sağlıklı Sindirim

Chia, lifte süper yüksek olup, Amerikan Diyetetik Derneği’ne göre, bir porsiyon günde önerilen lif alımını sağlayabilir.

Vücudunuzun insülin seviyelerini dengeleme yeteneği için lif gereklidir. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, keten ve chia gibi tohumlar, yüksek lif içeriği ve sağlıklı yağları nedeniyle doğal bir kan şekeri dengeleyicisi olabilir.

Diyet lifi yüksek olması, chia tohumlarının bağırsak düzenliliği ve sağlıklı dışkı yararları vardır. Chia tohumlarındaki zengin lif içeriği, insanların çok daha hızlı hissetmelerine yardımcı olur, çünkü önemli miktarda su emer ve yenildiğinde midede hemen genişler. Bu, klinik çalışmaların neden chia’nın açlığı abse ettiğini ve iştahı bastırdığını ve bunun da kilo kaybına yol açabileceğini kanıtladığını açıklayabilir.

Ayrıca tüketildiğinde, chia tohumları midede jelatin benzeri bir madde oluşturur. Bu jel oluşturucu etki, chia tohumlarındaki çözünebilir fiberden kaynaklanır ve bağırsaktaki probiyotiklerin büyümesini destekleyen bir prebiyotik olarak çalışabilir.

Kalp Sağlığı

Chia tohumlarının enflamasyonu tersine çevirme, kolesterolü ayarlama ve tansiyonu düşürme yeteneği, kalp sağlığını korumak için son derece faydalıdır. Ayrıca, oksidatif stresi tersine çevirerek, sürekli olarak chia tohumlarını tüketirken, bir kişinin ateroskleroz geliştirmesi daha az olasıdır.

Mevcut insan ve insan dışı çalışmalar, alerjiler, anjina, atletik performans artışı, kanser, koroner kalp hastalığı (CHD), kalp krizi, hormonal / endokrin bozukluklar, hiperlipidemi, hipertansiyon, inme ve vazodilatasyon için olası etkinliği göstermektedir. Bazı kanıtlar ayrıca Salvia hispanica’nın antikoagülan, antioksidan ve antiviral etkilerini de ortaya koymaktadır.

Chia tohumu (salvia hispanica), yağda eriyen A, D, E ve K vitaminlerini emen bir yağ asidi olan linoleik asitte yüksektir. Böyle küçük bir tohum için chia, daha fazla omega- övünme gösteren sağlıklı yağlarda oldukça yüksektir. Somondan 3’ler. Omega-3’ler kan basıncını, kötü kolesterolü ve enflamasyonu azaltarak kalbi korumak için çalışır. Enflamasyon kan damarlarına baskı yapabilir ve kalp hastalığına neden olabilir. Böylece chia tohumlarını yiyerek, omega-3’ler sayesinde kalbinizi güçlendirebilir ve koruyabilirsiniz.

Diyabet Tedavisine Yardım

Chia tohumlarının alfa-linolenik asit ve lif açısından zengin olması nedeniyle, Arjantin’deki Litoral Üniversitesi’nden araştırmacılar, chia tohumlarının dislipidemi (kandaki aşırı yağ) ve insülin direnci gibi metabolik bozuklukları önlemeye nasıl yardımcı olabileceğini belirlemek için iki faktördür. diyabetin gelişiminde. British Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan bu araştırma son derece etkileyici, çünkü bu bilim adamları aynı zamanda iki çalışma yürüttüler ve bazı derin verileri ortaya çıkardılar:

İlk test, sağlıklı Wistar sıçanlarının, üç çekirdek sakaroz bakımından zengin bir diyete (SRD), chia tohumlarının birincil diyet kaynağı olan yağlara nasıl yanıt verdiğini değerlendirdi.
İkinci test sağlıklı sıçanlar aldı ve üç ay boyunca SRD ile beslendi, böylece dislipidemi ve insülin direnci gelişti. Daha sonra, bu yeni hastalıklı sıçan SRD + chia tohumlarını iki ay daha uzattılar.
Sonuçlar şaşırtıcıydı:

İlk muayene sırasında, chia tohumlarını yemek tamamen dislipidemi ve insülin direncinin başlangıcını önledi. Aslında, bu farelerde kan seviyeleri, diyetlerinin yüzde 65’inin üç hafta boyunca şekerden oluşmasına rağmen hiç değişmedi!

İkinci muayene sırasında, dislipidemik ve diyabetik sıçanlar iki ay boyunca chia tohumları + SRD ile beslendikten sonra, tamamen kendi durumlarından kurtuldular. Araştırmacılar ayrıca, chia tohumlarının diyet ilavesinin, vücut metabolizmasını etkileyen ve obezitenin bir bileşeni olan visseral yağ dokusunu da azalttığını keşfettiler.

Özetle, chia tohumlarının diyabetin durması ve tersine çevrilmesi, ki buna chia tohumlarının faydaları listesine eklenmiştir.

Enerjinizi ve Metabolizmanızı Artırın

Gücü ve Kondisyon Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, chia tohumlarının tüketilmesinin, şekerle dolu spor içeceği ile aynı zamanda, tüm sağlıksız şekerler olmadan, 90 dakika süren antrenmanlarda egzersiz performansını artırdığı sonucuna varılmıştır.

Çalışmada, sporcuların yarısı yüzde 100 Gatorade içerken, diğerleri yarım Gatorade ve yarı chia içeceği tüketmişlerdir. Koşucuların zamanları eşleşti ve yarı chia grubu çok daha az şeker tüketiyordu.

Bir gün chia tohumlarının porsiyonunu ekleyerek, metabolizmanızı artırmaya ve karın yağını yakmaya yardımcı olabilirsiniz. Çalışmalar, diyetinize chia tohumlarının eklenmesinin, vücut metabolizmasını etkileyen ve obezitenin bir bileşeni olan “göbek yağı” olan viseral yağ dokusunu da azalttığını göstermektedir.

Güçlü Kemikler

Chia tohumlarının sadece 28gramı, önerilen günlük kalsiyum miktarının yaklaşık % 18’ine sahiptir. Kalsiyum kemik sağlığında temeldir ve kemik gücünü ve kütlesini korumaya yardımcı olur.

Chia ayrıca kemik sağlığı için başka bir önemli besin olan bor içerir. Bor, kemiklerin ve kasların sağlıklı gelişimi için kalsiyum, magnezyum, manganez ve fosforun metabolize edilmesine yardımcı olur.

Kas Yapımı ve Kilo Verme

Chia tohumları ayrıca en yüksek bitki bazlı protein kaynakları arasında yer alır. Bu süper tohumun, yağsız kasları yakmaya, yağ yakmaya ve kan şekeri düzeylerini dengelemeye çalışanlar için tüketilmesinin başka bir nedenidir.

Chia tohumları, egzersiz yaparken kaybolan besinlerin bazılarının yerini almasına yardımcı olmak için güçlü bir antioksidan oluşturur. Kalsiyum, fosfor, magnezyum, manganez, bakır, çinko, demir ve niasin gibi önemli minerallerde yüksektir.

Chia tohumlarını benzersiz kılan özelliklerden biri, suda kendi ağırlığının 10 katını absorbe edebilmeleridir. Bu nedenle, chia tohumları hidrasyonu uzatabilir ve elektrolitlerin besin emilimini artırabilir. Bu aynı zamanda sindirimi yavaşlatır ve sizi daha uzun hisseder ve şekerdeki istekleri azaltır.

Çia tohumları çinko bakımından da yüksek olduğundan, vücudunuzun leptini artırmasına yardımcı olurlar. Leptin, iştahı düzenleyen, vücudunuzun enerji harcadığı ve enerji seviyenizi düzenleyen anahtar bir hormondur. Aynı zamanda şekil almak için arıyorsanız, dayanıklılık ve dayanıklılığı geliştirir, chia’yı büyük bir besin kaynağı haline getirir.

8. Meme ve Servikal Kanser Mücadelesi

Chia tohumları, bir omega-3 yağ asidi olan alfa lipoik asit (veya ALA) bakımından zengindir. 2013 yılında Moleküler Biyokimya Dergisi, ALA’nın hem meme hem de servikal kanserlerde kanser hücrelerinin büyümesini sınırlandırdığını bulmuştur.

Araştırmacılar ayrıca normal sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanser hücrelerinin hücre ölümüne neden olduğunu bulmuşlardır. ALA’nın diğer kanser türleri üzerindeki daha derin etkilerini bulmak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyorsa da, bu, giderek yaygın görülen bu tür kanser türleriyle mücadele eden kadınlar için büyük bir keşif.

Böylece, chia tohumlar kanser mücadele gıdalar, ama onları tüketirken elde edebilirsiniz şaşırtıcı chia tohum yararlarından biri.

Diş Sağlığı

Kalsiyum, fosfor, A vitamini ve çinko içeren chia tohumları ile dişinize yardımcı olacak en iyi yiyecekler olmaları şaşırtıcı değildir. Kalsiyum, dişlerinizin yapı taşıdır ve diş sağlığı için gereklidir.

Çinko plazmayı dişlerinize mineralize etmekten koruyarak tartarı önler ve kötü ağız mikroplarını uzak tutan antibakteriyel etkiye sahiptir. Güçlü dişler ve sağlıklı bir ağız için A vitamini ve fosfor da önemlidir.

Chia Tohum Hamilelikte Faydaları

Bu minik tohumlar, anne adaylarının onları diyetlerine dahil etmeyi düşünmeleri gereken bir beslenme diyetidir. Hamilelik vücudunuzun önemli besin maddelerini tüketebilir ve chia tohumlarını tüketmek, ihtiyaç duyulan enerji desteğini sağlarken kayıp besinlerin yerini alabilir. Chia tohumlarının günlük rutininize dahil edilmesi kolaydır ve sadece annenin sağlığına değil, aynı zamanda bebeğin gelişimine de yarar sağlar.

İşte hamileliğin en iyi chia tohumu yararları ve neden sağlıklı bir hamilelik için en iyi süper yiyecekler arasında yer alıyorlar:

Omega-3’lerin Büyük Kaynağı

Omega-3 yağ asitleri bebeğin beyin gelişimi için gereklidir. Çoğu insan, somon veya balık yağı takviyeleri tüketerek günlük ihtiyaçlarını karşılamayı tercih eder. Balıklardaki cıva içeriği çoğu hamile kadını şüpheci yapma eğilimindedir, bu yüzden chia mükemmel bir alternatiftir. Böyle küçük bir tohum için, oia-3 yağ asitlerinde chia oldukça yüksektir. Tipik olarak, yüksek yağlı içeriğe sahip fındık ve tohumlar, sıraya girmeden önce kısa raf ömrüne sahiptir, ancak chia tohumları antioksidanlar açısından çok zengindir, bozulmadan dört yıla kadar depolanabilirler.

Kaybolan Besinleri Doldurun

Hamilelik vücut üzerinde çok tüketim yapar. Chia tohumları, kaybolan besinlerin bazılarının yerini almasına yardımcı olmak için güçlü bir antioksidan içerir. Kalsiyum, fosfor, magnezyum, manganez, bakır, çinko, demir ve niasin gibi önemli minerallerde yüksekler.

Hamileliğin son üç ayında, uygun iskelet gelişimi için yeterli kalsiyum almak önemlidir. Chia tohumları sütte yaklaşık beş kat kalsiyum içerir. Ek bir bonus: Ayrıca, kemik sağlığı için bir başka kritik mineral olan bor içerir.

Demir, oksijeni vücuttan geçiren kırmızı kan hücrelerini geliştirmek için gereklidir. Hamilelik sırasında, annenin artan kan hacmini ve bebeğin kanının gelişimini sağlamak için artan demir alımı gereklidir.

Chia tohumları alerjiler, anjina, atletik performans artışı, kanser, koroner kalp hastalığı, kalp krizi, hormonal / endokrin bozukluklar, hiperlipidemi, hipertansiyon, inme ve vazodilatasyon için olası etkinlik göstermiştir. Bazı kanıtlar ayrıca antikoagülan, antioksidan ve antiviral etkileri olası göstermektedir.

Yavaş Şeker Emilimi

Yüksek kan şekeri, riskli bir hamilelik yapar. Yüksek doğum ağırlığı, C-kesit doğumları ve preeklampsi şansı gibi komplikasyonlarla ilişkilendirilmiştir. Tüketildiğinde, chia tohumları midede jelatin benzeri bir madde oluşturur. Bu sindirimi yavaşlatır ve kan şekeri seviyesini sabit tutar.

Enerji Artırıcı

Yavaşlayan şeker emilimine ek olarak, chia ayrıca şekerleri ve karbonhidratları tohumlardan enerjiye çevirme sürecini yavaşlatır. Bu yavaş yanan süreç, yüksek protein içeriği ile birlikte, sürekli bir enerji artışına yol açar.

Chia tohumları nasıl yenir

Chia çekirdeği yumuşak, özlü bir tada sahiptir ve garnitür olarak çoğu yemeğe kolayca eklenebilir, ancak keten veya chia gibi çiğneme yapan küçük tohumlar genellikle omega-3’leri ve diğer besinleri sindirim ve asimilasyona hazır hale getirmez. Vitamin ve minerallerine ulaşmanın en iyi yolu öğütmektir.

Ham vs Islatma: Chia tohumlarını yemeden önce ıslatmanız gerekip gerekmediği konusunda çok fazla tartışma var gibi görünüyor. Onları düz bir şekilde yemenize zarar vermez, ama eğer onları ıslatırsanız, onları “filizlendirirsiniz”, ki bu da tohumu korumak için kullanılan “enzim inhibitörlerini” serbest bırakır.

Bir, bu sindirimi daha kolay hale getirir ve iki, vücudunuz daha sonra tohumların içindeki yoğun besinlere erişebilir. her zaman yediğiniz yemeklerden en fazla beslenmeyi almak istersiniz, bu yüzden onları mümkünse ıslatmayı tercih ediniz. Her iki durumda da, hala mükemmel bir beslenme kaynağı.

Nasıl emilir: chia tohumlarını emmek için, onları 1:10 oranında chia’dan suya karıştırın. Bir fincan suda yaklaşık 1.5 yemek kaşığı chia çekirdeği. Kesin olmak zorunda değil, ama tüm yolu jelleştirip çok sulu olmamasını istiyorsun. Ardından yaklaşık iki saat 30 dakika bekletin.

Chia tohumu sudaki ağırlığının 12 katı kadar tutabildiğinden, dehidrasyonu önlemek için harikadır. Ancak, onları ıslatmamaya karar verirseniz, sindirim sırasında su sizden de emebilir. Bu nedenle, vücudunuzu nemlendirmek için gün boyunca bol su içtiğinizden emin olun.

Topraklama: Bir diğer seçenek ise, chia tohumlarını bir kahve öğütücüde veya Vitamix’te sert dış kabukları yemeden önce parçalamaktır. Pulverize edildiğinde, chia tohumu unu, krep, kek, ekmek ve hatta makarnalar gibi çoğu gluten içermeyen tariflerde kullanılabilir. Bununla birlikte, omega-3 açısından zengin tohumları taşırken, bunları buzdolabınızda veya dondurucunuzda kapalı, cam bir kapta saklamak önemlidir.

Bütün: Keten tohumlarının aksine, besinlerine ulaşmak için chia tohumlarını öğütmek zorunda değilsiniz. Onları yiyebilir ve “enerji dolu” yumruklarını alabilirsiniz. Düzgün bir kaşık yiyebilir, ancak dişlerinize yapışmaya eğilimli olduklarından sakının.

Chia tohumlarını yemek için birçok neden var ve tüm harika chia tohumlarının faydalarını elde etmek için şimdiden başlamak için daha iyi bir zaman yok.

 

Chia Tohumu Faydaları ve Yan Etkileri sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir