Anasayfa / Borcu Olana Kredi Veren Bankalar

Borcu Olana Kredi Veren Bankalar

Borcu Olana Kredi Veren Bankalar, Geçtiğimiz yıllarda banka ödemelerini düzenli yapamayan birçok kişinin sicili bozuldu veya kara listeye alındı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun bu şahıslara kredi verilmesini önlemek için ciddi yaptırımları vardı. Bu yüzden de bankalar sicili bozuk olanlara kredi vermek istemiyorlardı. Ancak yeni yapılan yasal düzenlemelerle şu anda borcu olana kredi veren bankalar mevcuttur. Sicili bozuk olan ya da kara listeye alınan şahıslar belli şartlar altında kredi kullanabilmektedirler.

Geçtiğimiz günlerde kredi notu kötü olan insanlara kredi verilmeye başlanmıştı. Bunun ardından hükümet kara listede olanlar için de bir müjde verdi. Yapılan yasal düzenlemeler sayesinde artık sicili kötü olan ve kara listede olan tüketiciler de kredi kullanabilecekler. Yasal düzenlemenin ardından birçok banka kara listede olan tüketicilere kredi vermeye başladı. Borcu olana kredi veren bankalar şu an için 10 tane civarında ancak gelecekte bu sayının artması bekleniyor. Kara liste ve kötü sicile sahip olunsa bile 100.000 TL’ ye varan kredi kullanmak artık mümkün.

Sicili Bozuk Olanlara İpotek Karşılığı Kredi

 Borcu olana kredi veren bankalar genelde bu bireylere kredi verebilmek için bir ipotek ya da kefil istemektedir. Bir taşınmazı ipotek ederek ihtiyaç kredisi kullanılabilir. Sicili bozuk olan ve kara listede olan bireylerin kullandığı bu krediye ipotekli kredi denir. Bunun yanında bu kategorideki müşterilerden kefil ve ek gelir de talep edilebilir. Ne kadar çok kefil ve ek gelire sahipseniz kredi alma şansınız da o kadar fazla olur. Eğer sizin de acil nakit ihtiyacınız varsa ve kara listede iseniz bu yöntemlerle kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yasal Takipte Olanlar Kredi Çekebilir mi?

Kredi notu düşük olan ve kara listede olanların kredi müjdelerinden sonra yasal takipte olan bireyler de kredi çekip çekemeyeceğini merak ediyor. Ancak borcu olana kredi veren bankalar yasal takipte olanlara kredi vermiyor. Yasal takipte olan bireylerin bir an önce bankalarıyla anlaşıp borçlarını yapılandırmaları ya da borçlarını başka bankalara taşıyıp ödeme planı oluşturmaları gerekiyor. Bankayla anlaşılıp ödeme planı oluşturulduğunda kişinin taksitleri düşürülür ve ödeme kolaylığı sağlamaya çalışılır.

Borcu Olana Kredi Veren Bankalar
Borcu Olana Kredi Veren Bankalar

Sicili Bozuk Olanlar Kredi Kartı Alabilir mi?

Kara listede olmak yasal düzenlemelerle artık kredi çekmeye engel değil. Ancak kredi kartında durumlar tam olarak aynı olmamakta. Bankalar sicili bozuk olan kişilere kredi kartı vermekte çekimser kalmaktadır. Kredi çekerken ipotek ve kefil göstermek gibi alternatif yollar vardır ancak kredi kartında böyle bir durum söz konusu değildir. Bazı bankalar limiti çok düşük olan kredi kartlarını onaylayabilir ve birey ödemelerini zamanında yaparak limitini yavaş yavaş arttırabilir.

Hangi Bankalar Sicili Bozuk Olana Kredi Veriyor?

Borcu olana kredi veren bankalar af yasası çıktıktan sonra sicili bozuk olan kişilere kredi vereceklerini açıkladılar. Bu bankalar Akbank, ING Bank, Odeabank, Denizbank, TEB, Garanti Bankası, Finansbank, Yapı Kredi, İCBC bankalarıdır. Diğer bankalardan kredi kullanmak istenildiğinde o bankanın müşteri temsilcileri ile irtibata geçmek gerekmektedir. Sicili bozuk olanlara kredi verilmesinde aranan şartlar ve koşullar şunlardır:

  • Müşterinin belgelenebilir ve düzenli gelir kaynağına sahip olması
  • Kullanılacak kredinin 100 bin TL’yi geçmemesi
  • Gerekli olursa kefil gösterebilecek durumda olması
  • Gerekli olursa kişinin teminat göstermesi

Bu şartlar yerine getirildiğinde ve uyulduğunda kara listede olan tüketicilerin kredi çekmesi mümkündür. Kredi notu kötü olanların ve sicili bozuk olanların kredi çekmek istediklerinde kredi sorgulaması yapmaları krediyi alıp alamayacaklarını öğrenmelerinde faydalı olacaktır.

Borcu Olana Kredi Veren Bankalar sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir