Anasayfa / Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

[adrotate banner=”2″]
Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir
Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Boğaz ağrısı, ağrı, kaşıntı veya boğazda tahriş anlamına gelir. Boğaz ağrısı, boğaz ağrısının birincil belirtisidir. Yutmaya çalıştığınızda daha da kötüleşebilir ve yiyecek ve sıvıları yutmakta zorluk çekebilirsiniz.

Boğaz ağrısı doktora gitmek için yeterince ciddi olmasa bile, hala ağrılıdır ve iyi bir gece uykusu çekmenizi engelleyebilir. Neyse ki, acıyı ve tahrişi yatıştırmak için evdeki yöntemlerle, Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir sorusunun cevaplarını aşağıda bulabileceksiniz.

1. Bal
Çayda karıştırılan veya kendi başına alınan bal, boğaz ağrısı için ortak bir ev ilaçtır. Bir çalışmada, balın gece öksürüklerini ortak öksürük baskılayıcılardan daha iyi etkilediği daha etkili bulunmuştur. Diğer araştırmalar balın etkili bir yara iyileştiricisidir, yani boğaz ağrısı için iyileşmeyi hızlandırabilir.

2. Tuzlu su
Sıcak tuzlu su ile karıştırmak boğaz ağrısını yatıştırmaya ve salgıları parçalamaya yardımcı olabilir. Ayrıca boğazdaki bakterileri öldürmeye yardım ettiği bilinmektedir. Tam bir bardak sıcak suda yarım çay kaşığı tuz ile bir tuzlu su çözeltisi yapın. Şişmeyi azaltmak ve boğazı temiz tutmak için gargara yapılmalı. Bu her üç saatte bir yapılmalıdır.

[adrotate banner=”2″]

3. Papatya çayı
Papatya çayı doğal olarak yatıştırıcıdır. Uzun süredir boğazını yatıştırmak gibi tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Genellikle anti-inflamatuar, antioksidan ve büzücü özellikleri için kullanılır.

Bazı çalışma incelemeleri, papatya buharının solunmasının, boğaz ağrısı da dahil olmak üzere soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. İçme papatya çayı aynı faydayı sunabilir. Ayrıca, ilk olarak boğaz ağrınıza neden olan enfeksiyondan vücudunuzun savaşmasına yardımcı olmak için bağışıklık sistemini harekete geçirebilir.

4. Nane
Nane, nefesi ferahlama kabiliyeti ile bilinir. Seyreltilmiş nane yağı spreyleri ayrıca boğaz ağrısını hafifletebilir. Nane, ince mukus ve sakin boğaz ağrısına ve öksürüğe yardımcı olan mentol içerir. Nane ayrıca, şifayı teşvik edebilecek anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir.

Zeytinyağı, tatlı badem yağı veya yumuşatılmış hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırılmadan uçucu yağları asla kullanmayın. Nane yağı için, beş damla uçucu yağın, seçtiğiniz bir taşıyıcı yağın bir onsu ile karıştırın. Asla esansiyel yağları yutmayınız.

5. Kabartma tozu gargara
Tuzlu su gargaraları daha sık kullanılırken, tuzlu su ile karıştırılmış kabartma tozu da boğaz boğazını rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bu çözümü karıştırmak, bakterileri öldürüp maya ve mantarların büyümesini engelleyebilir.

Ulusal Kanser Enstitüsü, 1 bardak ılık su, 1/4 çay kaşığı kabartma tozu ve 1/8 çay kaşığı tuzdan oluşan garnitürü ve hafifçe terbiye etmenizi önerir. Durulamayı her üç saatte bir gerektiği gibi kullanmanızı tavsiye ederler.

[adrotate banner=”2″]

6. Çemen otu
Çemen otu birçok sağlık yararları vardır. Aynı zamanda birçok form var. Çemen otu tohumu yiyebilir, topikal yağı kullanabilir veya çemen otu içebilirsiniz. Çemen otu çayı boğaz ağrısı için doğal bir çare.

Araştırma çemen otunun iyileştirici gücünü göstermektedir. Ağrıyı dindirebilir ve tahrişe veya iltihaplanmaya neden olan bakterileri öldürebilir. Çemen otu da etkili bir antifungaldir.

Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Ulusal Merkezi, hamile kadınların çemenlerden uzak durduğunu göstermektedir.

7. Hatmi kökü
Hatmi kökü, boğaz ağrısını kaplayan ve yatıştırıcı olan mukus benzeri bir madde içerir. Sadece kuru kökün bir kısmını çay yapmak için bir bardak kaynar suya ekleyin. Çayı günde iki ila üç kez yudumlarken boğaz ağrısını hafifletebilir.

Diyabetli kişiler, hatmi kökü almadan önce bir doktorla konuşmalıdır. Bazı hayvan araştırmaları, kan şekeri seviyesinde bir düşüşe neden olabileceğini göstermektedir.

8. Meyan kökü
Meyan kökü uzun süre boğaz ağrısını tedavi etmek için kullanılmıştır. Son zamanlardaki araştırmalar, suyla karıştırıldığında gargara için bir çözüm yaratmak için etkili olduğunu göstermektedir. Ancak, Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne göre, hamile ve emziren kadınlar bu ilacı önlemelidir.

9. Kaygan karaağaç
Hatmi kökü gibi, kaygan karaağaç da içinde mukus benzeri bir maddeye sahiptir. Su ile karıştırıldığında, boğazı kaplayan ve rahatlatan bir kaygan jel oluşturur. Kullanmak için, toz kabuğu üzerinde kaynar su dökün, karıştırın ve içirin. Ayrıca kaygan karaağaç pastillerinin de yardımı olabilir.

Slippery elm, boğaz ağrısı için geleneksel bir ilaçtır, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesine göre, aldığınız diğer ilaçların emilimini azaltabilir.

10. Elma sirkesi
Elma sirkesi (ACV) birçok doğal antibakteriyel kullanıma sahiptir. Birçok çalışma, enfeksiyonlarla mücadelede antimikrobiyal etkilerini göstermektedir. Asidik yapısı nedeniyle, boğazdaki mukusu parçalamak ve bakterilerin yayılmasını önlemek için kullanılabilir.

Eğer bir boğaz ağrısı hissediyorsanız, bir fincan suya 1 ila 2 yemek kaşığı ACV ​​sulandırınız ve onunla gargara edin. Daha sonra karışımın küçük bir yudumunu alın ve tüm işlemi saatte bir ila iki kez tekrarlayın. Gargara seansları arasında bol su içtiğinizden emin olun.

Hastalığın şiddetine ve vücudunuzun sirke duyarlılığına bağlı olarak, boğaz ağrılarını tedavi etmek için ACV kullanmanın birçok farklı yolu vardır. İlk önce doktorunuza veya sağlık uzmanınıza danışmanız en iyisidir.

11. Sarımsak
Sarımsak ayrıca doğal antibakteriyel özelliklere de sahiptir. Enfeksiyonlarla mücadele edebileceği bilinen bir organosulfer bileşiği olan allisin içerir.

Çalışmalar, düzenli olarak sarımsak takviyesi almanın, soğuk algınlığı virüsünü önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Diyetinize taze sarımsak eklenmesi de antimikrobiyal özelliklerini kazanmanın bir yoludur. Büyükannen, boğazını yatıştırmak için sarımsaklı bir karanfil emdiğini söylemiş olabilir. Sarımsak, birçok iyileştirici etkiye sahip olduğundan, bunu deneyebilirsiniz, ancak dişlerinizi enzimlerden korumak ve nefesinizi arttırmak için dişlerinizi fırçalamak isteyebilirsiniz.

12. Cayenne biberi veya acı sos
Genellikle ağrı kesici olarak kullanılır, acı biber, acı reseptörlerini bloke etmek için bilinen doğal bir bileşim olan capsaicin içerir.

Bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, ılık su ve balla karıştırılmış acıyı sindirmek, boğaz ağrısına yönelik ağrı kesilmesinde yardımcı olabilir. İlk yanma hissinin yaygın olduğunu unutmayın. Ağzınızda açık yaralarınız varsa Cayenne alınmamalıdır. Her ikisi de çok sıcak olabileceğinden, sadece birkaç damla sıcak sos veya hafif bir acı serpintiyle başlayın.

Bebekler ve çocuklar için boğaz ağrısı ilaçları
Bebeklerde ve küçük çocuklarda boğaz ağrısı kesinlikle eğlenceli değildir, ancak iyi haber, nadiren kendi başlarına tıbbi acil durum işareti olduğudur. Yine de, boğaz ağrısını tedavi etmek bebekler ve çocuklar için farklı olabilir. İşte birkaç ipucu ve çareler:

Çocuğunuzun odasına serin sis veya nemlendirici ekleyin. Havadaki nem, boğaz ağrısından acı çekmeye yardımcı olabilir.
Çocukları olabildiğince içmeleri için teşvik ederek hidratlı tutun. Çok fazla narenciye sahip meyve suları veya popsicles kullanmaktan kaçının.
5 yaşın altındaki çocukların sert şeker öksürük damlaları veya boğulma riski oluşturabilecek başka bir şey verilmemelidir. 10 yaşın altındaki çocuklara öksürük damlaları verirken dikkatli olun.
1 yıldan küçük çocuklara bal vermeyin.

Önleme
Boğazın önlenmesi için, grip veya strep boğaz gibi bulaşıcı bir hastalıktan hasta olan insanlardan uzak durun. Ellerinizi sık sık yıkayın. Baharatlı veya asidik gıdalardan kaçınmaya çalışın ve iltihaplanmaya neden olabilecek kimyasal dumanlardan veya dumanlardan uzak durun.

Reçetesiz tedaviler
Doğal ilaçlar sadece kesmediğinde, reçetesiz birkaç tedavi seçeneği vardır. Asetaminofen boğaz ağrısı için etkili olabilir ve küçük çocuklara verilebilir.

Pastiller veya uyuşma spreyleri gibi tezgah üstü seçenekler de rahatlama sağlayabilir. Diğer potansiyel boğaz ağrısı olan anneler arasında doğal boğaz pastilleri ve öksürük şuruplarında bulabileceğiniz okaliptüs bulunur.

Strep boğaz, boğmaca ve difteri gibi bakteriyel enfeksiyonlar, boğaz ağrısının sadece küçük bir kısmından sorumludur. Çoğu doktor, sadece şiddetli boğaz ağrısı, ateşli boğaz ağrısı veya şişmiş bademciklerin boğazı tıkaması gibi durumlarda doktor gidilmesi önerilmektedir.

 

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir