Anasayfa / Bankalarda Açılan Hesap Türleri Nelerdir?

Bankalarda Açılan Hesap Türleri Nelerdir?

Bankalarda Açılan Hesap Türleri Nelerdir?, Bankalar, müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda hizmetlerine şekil vermektedir. Bu sayede insanların bankalardan beklediği herhangi bir konuda, bankalar ilgili departmanları aracılığıyla yeni bir hizmet ortaya çıkartır. Bu hizmetlerin yelpazesi o kadar genişlemiştir ki, bankacılık sektörünün hizmetlerinde yer almayan konular neredeyse yok denecek kadar azdır. Elbette bankaların bu hizmetlerinden yararlanmak için bazı ön şartlar yerine getirilmelidir. Bunlardan da ilki, banka üzerinde bir hesap açtırmanız gerekliliğidir. Çünkü bankada bir hesabınız olmazsa, bu hizmetlerden yararlanmanız oldukça sınırlı sayıda olacaktır. Bankalar bünyelerinde açılan bütün hesapların teknik olarak genellemesine ‘mevduat’ adını vermişlerdir. Bu sayede mevduatlar da birçok çeşide ayrılmıştır. Bunun sebebi insanların hepsinin, hesabı farklı amaçlarla kullanmasından kaynaklanmaktadır. Yazımızın konusunu da bu mevduat türleri oluşturacaktır. Hepsinin teknik olarak başlangıç noktası aynı olmakla beraber, kullanım şekline göre isimlendirilmişlerdir.

Bankalarda açılabilecek hesap türleri nelerdir?    

Mevduathesapları, tamamen müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına göreşekillendirilmektedir. Ayrım sayesinde hem müşteriler hangi mevduat hesabınabaşvuracağını bilecek, hem de bankalar hizmet altyapısında herhangi birkarışıklıkla karşı karşıya kalmayacaklardır. Şimdi kullanım çeşitlerine görebankalarda açılabilecek hesap türlerini inceleyelim:

Bankalarda Açılan Hesap Türleri Nelerdir?
Bankalarda Açılan Hesap Türleri Nelerdir?
  1. Vadeli mevduat: Müşterilerinparalarını değerlendirmek için seçtiği, en güvenli ve risksiz yoldur. Kendinizebir vade seçmeniz, bu vade sonuna kadar ilgili hesapta bulunan parayadokunmamanız halinde; faiz gelirinizi anaparanıza eklenmiş şekildealabilirsiniz.
  2. Vadesiz mevduat: Bu hesabın amacı,kişilerin istediği anda paralarını hesaptan çekmelerini ve istedikleri anhesaba para yatırabilirler. Bu hesapta bakiye olduğu sürece kişiler, ilgilikartları dahilinde alışveriş yapabilirler. Anlık işleyen şekilde bir hesapyapısına sahiptir. Herhangi bir seçeneği veya koşula bağlılığı yoktur.
  3. İhbarlı mevduat: Hesabıniçerisinden para çekmek için haber verme şartınız vardır. Bu süre 5 ile 10 günarasında olmak zorundadır. Böyle bir standarda bağlanmış olan hesaba ‘ihbarlımevduat’ denir.
  4. Kırık vadeli mevduat: Müşteriler,vadeli hesaplarından para çektikleri zaman vadeleri bozulduğu için faizkazancından mahrum kalırlar. Fakat kırık vadeli mevduatta, içerisinde bulunanözellik sayesinde vade tarihinden önce para çekmeniz halinde; ilgili vadetarihi kadar faiz uygulanır.
Bankalarda Açılan Hesap Türleri Nelerdir? sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Kredi İcra Takibi Ne Zaman Başlar?

Kredi İcra Takibi Ne Zaman Başlar?, Bankalar üzerinden ihtiyaç kredisi, konut kredisi ya da taşıt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir