Anasayfa / Bankada Unutulan Paraları Sorgulama Ve Geri Alma

Bankada Unutulan Paraları Sorgulama Ve Geri Alma

Bankada Unutulan Paraları Sorgulama Ve Geri Alma, Kişi ya kurumlara ait banka hesapları üzerinde uzun süre hareket olmaması durumunda bu hesaplar Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından zaman aşımı kapsamına alınmaktadır. TBB, bankalarda unutulmuş olan paraların geri alınması için tüketicilere belirli bir süre vermektedir. Verilmiş olan yasal süre sona erdiği zaman hesaplarda unutulmuş olan para, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devrilmektedir. Bu yazımızda sizlere unutulan banka hesabı sorgulama ve unutulan paraları geri alma konusunda detayları sunacağız.

Bankada Unutulan Parayı Nasıl Geri Alabilirim?

Bankada Unutulan Paraları Sorgulama Ve Geri Alma
Bankada Unutulan Paraları Sorgulama Ve Geri Alma

Banka hesabı üzerinde 10 yıl boyunca herhangi bir işlem yapılmaması durumunda bu hesap zaman aşımına uğramaktadır. TBB’de de her yıl bu hesabın tespitini yapmakta ve resmi internet sitesi üzerinden sorgulama hizmeti vermektedir. Peki, unutulan banka hesabı sorgulama işlemi nasıl yapılıyor?

Banka Hesabı Sorgulama İşlemi

Banka hesabı sorgulama hizmeti sayesinde sizde unutulan hesaplarınızı kolayca görebilirsiniz. Unutulan banka hesabı sorgulamalarını yapabilmek için Kredi Kayıt Bürosu’na ait https://zamanasimi.org/tbb adresine tıklayınız. Açılacak olan sorgulama ekranı üzerine adınızı ve soyadınızı yazarak kolayca sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Unutulmuş olan banka hesabınız mevcut olması durumunda sayfanın altında listelenmektedir.

Bankada Unutulan Parayı Öğrenme

İnternet üzerinden hesap sorgulama işlemi gerçekleştirdiğinizde bir ya da birden çok bankada zaman aşımına uğrayan hesaplarınızı görebilirsiniz. Bu hesaplarda yer alan para tutarlarını öğrenmek için, hesabın bulunduğu bankaların şubesine gitmeniz gerekir. Banka görevlilerine, bankada zaman aşımına uğramış hesabınızın bulunduğunuz ve hesap üzerinde yer alan tutarı öğrenmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Müracaat yapacağınız zaman sizlerden kimliğiniz istenecektir. Bu yüzden kimliğinizi getirmeyi unutmayınız. Hesapta bulunan parayı aynı gün içerisinde geri alabilirsiniz.

2019 Yılında Bankalarda Unutulan Parayı Geri Alma Tarihi

Zaman aşımına uğramış olan hesaplarda bulunan paraları geri alabilmeniz için belirli bir süre verilmektedir. Şubat ayında başlamış olan bu dönem ise 15 Haziran 2018‘de son bulmuştur. Alacaklarınızı bu döneme kadar tahsil etmeniz gerekir. Bu tarihten sonra ise unutulan paraların hepsi TMSF’ye devredilmektedir. Tüketicilerin ve kurumların hakları bu dönemde zaman aşımına uğramaktadır.

Bankada Unutulan Paraları Sorgulama Ve Geri Alma sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir