Anasayfa / Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi, Günümüzde kredi ve kredi kartı kullanmak oldukça yaygın. Ancak maalesef hesaplanamayan durumlardan dolayı kredi ve kredi kartı borçları ödenemeyip birikebiliyor. Böyle bir durum içinde olan borçlu kişiler banka borcu zaman aşımı süresi hakkında araştırma yapıyorlar. Ancak maalesef birazdan bahsedeceğimiz nedenlerden dolayı borçlu kişilerin zaman aşımını beklemeleri pek de doğru olmaz. Yasalar tüketiciyi koruduğu kadar alacaklı tarafı da korumaya yöneliktir. Konu hakkında detaylı bilgi almak için konusunda uzman bir avukata danışmak faydalı olacaktır.

Borçlar Kendi Kendine Silinir Mi?

Tahmin edebileceğiniz üzere borçlar kendi kendine silinmez. Borçlu kişinin yapması gereken şey bu borçları bir şekilde yapılandırarak ödemektir. Yasalara göre banka borcu zaman aşımı süresi vardır. Ancak banka ya da alacaklı taraf icra dairesinden dosya harcını yatırarak bu zaman aşımı sürecini sıfırlayabilir. Bu sebepten dolayı borçtan kurtulmak için zaman aşımını beklemek mantıksız olacaktır. Söz konusu banka borcu zaman aşımı süresi ise 10 yıldır. Bu süre TMSF statüsündeki borçlar için ise 20 yıldır.

TMSF Statüsündeki Borç Nedir?

Bankalara olan borçları ödemediğinizde ve yapılandırmadığınızda banka bu borçları varlık şirketlerine düşük miktarlara satabilir. Böylece yeni alacaklı yani sizin borcunuzu ödemeniz gereken yeni kurum söz konusu varlık şirketleri olur. Varlık şirketleri bu satış gerçekleştiğinde sizinle iletişime geçecek ve borcun tahsilini isteyecektir. Bu noktadan sonra haciz ve icra işlemlerini de varlık şirketleri yapacaktır.

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi
Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi

Zaman Aşımı Süresi Ne Zaman Başlar?

Çektiğiniz kredinin ya da kullandığınız kredi kartının borcunu ödemediğinizde 3 ayın sonunda banka tarafından uyarılırsınız. Uyarıldıktan sonra borcunuzu yapılandırmazsanız ya da ödemezseniz dosyanız bankanın avukatına devredilir. Bu sefer avukat tarafından sizinle iletişime geçilir. Borcunuzu 7 gün içinde ödemez ya da yapılandırmazsanız yasal işlemlerin başlatılacağını söyler. İşte bu 7 günün sonunda borcunuzu ödemez veya yapılandırmazsanız banka borcu zaman aşımı süresi başlamış olur. Yasal işlemler başladığında evinize ya da maaşınıza haciz gelebilir. Evinize haciz geldiğinde 2 adet olan eşyalar haciz memurları ya da avukat tarafından alınabilir. Maaş haczi ise maaşınızın dörtte birine bankanın el koyması demektir. Eğer borcunuza kefil olmuş birisi varsa bu süreçten sonra borç kapanmadığı takdirde borcun tahsili kefilinizden de yapılabilir. Kefiliniz de borcu kapatamadığında ona da haciz işlemleri uygulanabilir. Bu sürecin herhangi bir kısmında banka borcunuzu düşük miktarlara varlık yönetim şirketlerine satabilir. Bu kez söz konusu süreç varlık şirketleri tarafından devam ettirilir. Bu saydığımız sebeplerden dolayı borçlu kişinin bir an önce borcunu yapılandırıp ödemesi en doğru seçenek olacaktır. Bankalar ve avukatlar da bu sürece oldukça hakimlerdir ve elbette borcun tahsil edilebilmesi için zaman aşımına uğramasına izin vermeyeceklerdir. Sonuçta alacaklı taraf da borcunun tahsil edilmesini istemektedir ve bunun için yasal yollara mutlaka başvuracaktır.

Toparlamak gerekirse banka borcu zaman aşımı süresi 10 yıldır. Ancak bu süreçte borca ve icra dosyasına dair hiçbir işlem yapılmamış olması gerekmektedir. Bankaların ve avukatların mutlaka borcun tahsil edilmesi için çalışacaklarını söylemek yanlış olmaz. Bu yüzden borcun zaman aşımına uğramasını ümit etmek pek de sağlıklı değildir. Banka veya avukat ile anlaşıp borcu yapılandırmak en doğru seçim olacaktır. Borcunu ödemeye istekli olan borçlulara bankalar her zaman yardımcı olmaya çalışmaktadır. Uzun vadeler ve düşük faiz oranlarıyla çeşitli anlaşma ve kampanyalar sunarak borçlunun ödeyebileceği şekilde yapılandırmalar sunmaktadırlar. Borçlu durumda olmak elbette hiç kimsenin istemeyeceği hoş olmayan bir durumdur. Müşteri temsilcilerine durum anlatılıp ortak bir çözüme ulaşmak en sağlıklı yöntem olacaktır.

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir