Anasayfa / B-12 vitamini hakkında bilmeniz gereken her şey

B-12 vitamini hakkında bilmeniz gereken her şey

[adrotate banner=”2″]
B-12 vitamini hakkında bilmeniz gereken her şey
B-12 vitamini hakkında bilmeniz gereken her şey

B-12 vitamini hakkında bilmeniz gereken her şey, Vitamin B-12, çok önemli bir B vitamindir. Sinir dokusu sağlığı, beyin fonksiyonu ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereklidir. Cobalamin, B-12 vitamini için başka bir isimdir.

Vitamin B-12 seviyeleri çok düşük olduğunda eksiklik ortaya çıkabilir. Bu geri dönüşümsüz nörolojik semptomlara yol açabilir.

B-12 vitamini nedir?

B-12 vitamini, diğer tüm B vitaminleri gibi suda çözünen bir vitamindir.

Buda, suda çözülebildiği ve kan dolaşımı boyunca ilerleyebileceği anlamına gelir. İnsan vücudu, vitamin B-12’yi dört yıla kadar saklayabilir. Fazla veya istenmeyen B-12 vitamini idrarla dışarı atılır.

B-12 vitamini en büyük ve en yapısal olarak karmaşık bir vitamindir. Et ürünlerinde doğal olarak bulunur ve sadece bakteriyel fermantasyon sentezi yoluyla endüstriyel olarak üretilebilir.

[adrotate banner=”2″]

B-12 vitamini Hangi Gıdalar’da Bulunur

B-12 vitamini, balık, et, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal ürünlerde doğal olarak bulunabilir. Bitki besinlerinde bulunmaz.

B-12 vitamini kaynakları şunları içerir:

 • Sığır eti
 • Kümes hayvanları
 • Kuzu
 • Balık, özellikle mezgit balığı ve ton balığı
 • Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri
 • Bazı besin mayası ürünleri
 • Yumurtalar
 • Bazı soya sütü ve kahvaltılık tahıllar B-12 vitamini ile takviye edilir.

Aktif bir tedaviye ihtiyaç duyulmadan önce dengeli beslenmenin ve sağlıklı besin maddelerinin alınması her zaman daha iyidir. Yetersiz bir diyetle eksiklik belirtileri kolayca önlenir.

[adrotate banner=”2″]

B12 Vitamini Yararları

B-12 vitamini, beynin normal işlevi ve sinir sistemi için çok önemlidir. Aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda rol oynar ve DNA’yı oluşturmaya ve düzenlemeye yardımcı olur.

Vücuttaki her hücrenin metabolizması, yağ asitleri ve enerji üretiminin sentezinde rol oynadığı için B-12 vitaminine bağlıdır. B-12 vitamini, insan vücudunun folik asidi emmesine yardımcı olarak enerjinin serbest kalmasını sağlar.

İnsan vücudu her dakika milyonlarca kırmızı kan hücresi üretir. Bu hücreler, B-12 vitamini olmadan düzgün bir şekilde çoğalamazlar. B12 vitamini düzeyleri çok düşük olduğunda kırmızı kan hücrelerinin üretimi azalır. Kırmızı kan hücresi sayısı düşerse anemi oluşabilir.

14 yaşın üzerindeki gençler ve yetişkinlerin günde 2.4 mikrogram (mcg) B-12 vitamini tüketmesi tavsiye edilmektedir. Hamile kadınlar 2.6 mcg, emziren kadınların 2.8 mcg tüketmesi tavsiye edilir.

Aşırı B-12 vitamini alımı toksik veya zararlı nitelikler göstermemiştir. Ancak, insanlar takviyeleri almaya başlamadan önce her zaman doktorlarıyla konuşmaları tavsiye edilir.

Bazı ilaçlar vitamin B-12 ile etkileşime girebilir. Bunlar genellikle peptik ülser hastalığı için kullanılan metformin, proton pompa inhibitörleri ve h2 reseptör agonistlerini içerir. Bu ilaçların hepsi B12 vitamini emilimini engelleyebilir. Antibiyotik kloramfenikol veya kloromisetin de takviye alan kişilerde kırmızı kan hücresi üretimine müdahale edebilir.

B-12 Vitamini Eksiklik Belirtileri

Vitamin B-12 eksikliği vücudun yeterli miktarda B-12 almamasıyla ortaya çıkar.

Buda, özellikle sinir sistemi ve beyin için geri dönüşümsüz ve potansiyel olarak ciddi hasara neden olabilir.

B-12 vitamininin normalden biraz daha düşük seviyeleri bile depresyon, konfüzyon, hafıza problemleri ve yorgunluk gibi eksiklik belirtilerini tetikleyebilir. Bununla birlikte, bu semptomlar sadece B-12 vitamini eksikliğini teşhis etmek için yeterli değildir.

Vitamin B-12 eksikliğinin diğer semptomları arasında kabızlık, iştahsızlık ve kilo kaybı sayılabilir.

Semptomlar yükseldiğinde, eller ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma gibi nörolojik değişiklikler içerebilir. Bazı insanlar dengeyi korumakta zorlanabilirler.

B-12 vitamininden yoksun olan bebekler, yüz titreme gibi olağandışı hareketlerin yanı sıra, refleks problemleri, beslenme güçlükleri, tahriş ve eksiklik tedavi edilmediği takdirde ortaya çıkan büyüme problemlerini gösterebilir.

[adrotate banner=”2″]

Vitamin B-12 eksikliği, ciddi bir kalıcı sinir ve beyin hasarı riski taşır. Yetersiz B-12 vitamini olan bazı kişilerde psikoz, mani ve demans gelişme riski daha yüksektir.

Yetersiz B-12 vitamini de anemiye yol açabilir. Aneminin en sık görülen semptomları yorgunluk, nefes darlığı ve düzensiz kalp atışıdır. Anemi olan kişiler de yaşayabilir:

 • Ağrılı ağız veya dil
 • Kilo kaybı
 • Solgun veya sararmış cilt
 • İshal
 • Adet sorunları

Vitamin B-12 eksikliği de insanları enfeksiyonların etkilerine karşı daha duyarlı bırakır.

Kimler Risk Altında?

Diyetleri hayvan kaynaklı gıda ürünlerini içermediğinden, sebzeler B12 vitamini eksikliği riskiyle karşı karşıyadır. Gebelik ve emzirme, veganlarda noksanlığı daha da kötüleştirebilir. Bitki kaynaklı gıdalar, uzun vadeli sağlığı garanti altına almak için yeterli miktarda kobalamin içermez.

Pernisiyöz anemisi olan kişilerde B12 vitamini eksikliği olabilir. Pernisiyöz anemi, kanı etkileyen bir otoimmün hastalıktır. Bu bozukluğu olan hastalarda, vücudun B-12 vitamini emmesini sağlayan bir protein olan yeterli içsel faktör (IF) yoktur.

Risk altındaki diğer gruplar arasında ince bağırsak problemleri olan kişiler, örneğin, ince bağırsağı cerrahi olarak kısaltılmış olan kişiler bulunur. Kobalamini uygun şekilde ememeyebilirler. Crohn hastalığı olan kişilerin risk altında olduğu söylenir, ancak araştırmacılar bunu doğrulamak için kanıt bulunmadığını iddia ederler.

Gastrit, çölyak hastalığı ve enflamatuar barsak hastalığı bir eksikliğe yol açabilir, çünkü bu koşullar besinlerin emiliminin azalmasına neden olur.

Kronik alkolizmi olan kişiler, vücutlarının da besin maddelerini verimli bir şekilde ememediğinden B-12 vitamini eksikliği olabilir.

Diyabetin metformin ile tedavi edildiği bireylerin vitamin B-12 düzeylerini gözlemlemeleri önerilir. Metformin, B-12 vitamini emilimini azaltabilir.

Tedavi, vitamin B-12 enjeksiyonlarını içerir. Besin emiliminde sorun yaşayan insanlara bir B-12 vitamini enjeksiyonu uygulanmalıdır.

B-12 Takviyeleri

Bazı insanlar vitamin B-12’yi gıda kaynaklarından emmekte güçlük çeker ve takviye almaları gerekebilir. Buda, yaşlı yetişkinleri, pernisiyöz anemisi olan hastaları ve aklorhidri veya bağırsak rahatsızlıkları olanları gıdalardan B-12 vitamini emen problemler içerebilir.

Takviyeler ağızdan veya burun spreyi ile alınabilir. Bununla birlikte, oral takviyeler birçok eksiklik durumunda yardımcı olmaz. Bu durumlarda, B-12 vitamini enjekte edilebilir.

Veganlar, doğal olarak B-12 sağlayan et ürünlerini çıkardıkça, sebzeler eksikliklerden kaçınmak için takviyeleri alabilirler. Bu özellikle hamilelik sırasında ve emzirme döneminde önemlidir.

Yan Etkileri

B-12 vitamini almanın yan etkileri çok sınırlıdır. Yüksek miktarlarda toksik olduğu düşünülmez ve 1000 mcg dozun bile zararlı olduğu düşünülmez

2001’den beri B-12 eki ile sonuçlanan ve Almanya’da bir kişi rosacea bildirdiği zaman B-12’ye karşı olumsuz bir reaksiyona rastlanmamıştır. B-12 ile tetiklenen akne vakaları da bildirilmiştir.

Siyanokobalamin, zehirli bir madde olan siyanür izleri içeren takviyenin enjekte edilebilir bir şeklidir. Sonuç olarak, olası etkileri hakkında bazı endişeler ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, birçok meyve ve sebze bu izleri içerir ve önemli bir sağlık riski olarak kabul edilmez.

Bununla birlikte, bu tür destek, böbrek hastalığı olan kişiler için tavsiye edilmez.

 

B-12 vitamini hakkında bilmeniz gereken her şey sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir