Anasayfa / Alzheimer Hastalığı Nedenleri, Belirtileri, Önleme

Alzheimer Hastalığı Nedenleri, Belirtileri, Önleme

[adrotate banner=”2″]
Alzheimer Hastalığı Nedenleri, Belirtileri, Önleme
Alzheimer Hastalığı Nedenleri, Belirtileri, Önleme

Alzheimer Hastalığı Nedenleri, Belirtileri, Önleme, Alzheimer hastalığı en yaygın bunama şeklidir. Alzheimer hastalığı için bir tedavi ya da başlangıcını önlemek için kanıtlanmış herhangi bir yolu yoktur. Tedavi, bir kişinin mümkün olduğu kadar uzun süre bağımsızlık işlevini sürdürmesini ve sürdürmesini en üst düzeye çıkarmak için semptomları desteklemeye ve yönetmeye odaklanır. Durum sonuçta ölümcül.

Alzheimer Nedenleri

Alzheimer hastalığında beyin hücreleri bozulmaya başlar. Vücut bu süreci, amiloid adı verilen bir protein üreterek durdurmaya çalışır. Bununla birlikte, amiloid birikintileri beyinde birikerek daha fazla bozulmaya yol açar. Bu amiloid tortuları “plaklar” olarak adlandırılır ve beyin hücrelerinin büzülmesine ve “yapısını” oluşturmasına neden olur, bu da beyin yapısında değişikliklere ve beyin hücrelerinin ölmesine neden olur. Plakların ve karışıklıkların oluşumu, nörotransmiterler olarak adlandırılan bazı önemli beyin kimyasallarının üretimini de engeller (örneğin: hafıza fonksiyonunda önemli olan asetilkolin). Zamanla beyin hücrelerinin kaybı beynin küçülmesine neden olur.

[adrotate banner=”2″]

Alzheimer hastalığı için bilinen bir neden olmamakla birlikte, bazı araştırmalar aşağıdaki faktörlerin durumun gelişiminde önemli bir rol oynayabileceğini göstermiştir:

Bazı genlerin varlığı veya değişmesi gibi genetik faktörler
Bazı çevresel çözücülere uzun süreli maruz kalma (örneğin: pestisitler, yapıştırıcılar ve boyalar) veya belirli virüsler veya bakterilerle enfeksiyon gibi çevresel faktörler
Egzersiz eksikliği, düşük kaliteli uyku ve meyve ve sebze eksik diyet gibi yaşam tarzı faktörleri.
Araştırmacılar şimdi, bu yaşam tarzı, çevresel ve genetik risk faktörlerinin bir kombinasyonunun beyinde, yıllardır Alzheimer tipi demans ile sonuçlanan anormal bir biyolojik süreci tetiklediğine inanıyorlar. Durumu geliştirmek için belirlenen risk faktörleri şunlardır:

Artan yaş
Down Sendromu
Kafa travması tarihi
Sigara içmek gibi kan damarı hastalıkları için risk faktörleri
Alzheimer hastalığının aile öyküsü
şişmanlık
Yüksek tansiyon
Yüksek kolestorol
İnsülin direnci.

Kadınlarda Alzheimer hastalığı prevalansının erkeklere göre biraz daha fazla olduğuna dair kanıtlar vardır, ancak bu daha uzun yaşam beklentilerini yansıtabilir.

Alzheimer Belirtileri ve Bulguları

Alzheimer hastalığı ile ortaya çıkan dejeneratif değişiklikler, kişinin davranışını ve zihinsel işlevleriyle ilgili tedrici belirtiler ve semptomlarla sonuçlanan düşünce, hafıza ve dili kontrol eden beyin alanlarını etkiler. Sıklıkla, bağırsak ve mesane kontrolü gibi fiziksel işlevler de etkilenir.

Alzheimer hastalığıyla, deneyimlenen semptomların doğası ve bozulmanın ortaya çıkma hızı konusunda büyük bireysel değişkenlik vardır. Davranış değişimi türleri ve zaman belirtilerinin uzunluğu her kişi için farklıdır. Alzheimer hastalığının semptomları tipik olarak oldukça yavaş gelişir. Hastalığın başlangıcı ile ölüm arasındaki süre beş ila 20 yıl arasında değişebilir.

Alzheimer hastalığının erken evrelerinde sıklıkla görülen semptomlar şunlardır:

Hafif unutkanlık – özellikle kısa süreli hafıza kaybı
Sinirlilik ve anksiyete dahil olmak üzere ruhsal değişiklikler
Yeni bilgi işleme ve yeni şeyler öğrenme zorluğu
Kendiliğindenlik ve inisiyatif kaybı
Zaman ve yer hakkında kafa karışıklığı
İletişim zorlukları
Rutin görevleri yerine getirme becerisinde azalma.

Alzheimer hastalığı ilerledikçe, aşağıdaki semptomlar gelişebilir:

Artan kısa süreli hafıza kaybı ve karışıklık
Aile ve arkadaşları tanıyabilme zorluğu
Daha kısa dikkat süresi ve huzursuzluk hisleri
Okuma, yazma ve sayılar zorluğu
Muhtemelen hijyen ihmal
İştah kaybı
Kişilik değişiklikleri (örneğin: saldırganlık, önemli ruh hali değişimleri)
Günlük görevlerde artan yardım gerektirir.

[adrotate banner=”2″]

Hastalığın sonraki aşamalarına doğru aşağıdaki semptomlar yaşanabilir:

Konuşmayı anlama veya kullanma becerisi
İdrar / dışkı idrar kaçırma
Kendini ya da ailesini tanıyamam
Şiddetli oryantasyon
Artan hareketsizlik ve uyku süresi.
Alzheimer hastalığı tarafından meydana getirilen değişiklikler, kişinin durumu kötüleştikçe ve sevdiklerinin farkına varamadıkça aile üyeleri ve arkadaşlar için giderek daha zor olabilir.

Bir kişi hastalık ilerledikçe pek çok yetenek kaybedse de, dokunma ve duyma duyusu ve duyguya cevap verme yeteneği gibi, kalan yeteneklere odaklanmak genellikle yararlıdır.

Alzheimer Hastalığı Teşhisi

Alzheimer hastalığını teşhis etmek için tek bir test yoktur. Tanı, diğer olası nedenleri dışlamak için tıbbi ve psikiyatrik öykünün tam bir değerlendirmesini içerir. Bu nedenle, aşağıdakileri içerebilen kesin bir teşhis elde etmek için çeşitli testler gereklidir:

Nörolojik ve fizik muayene
Kan ve idrar testleri
Beyin taramaları
Zihinsel bozulma düzeyini belirlemek için ruhsal durum değerlendirmesi
Bağımlılık düzeyini belirlemek için bakıcı görüşmesi.
Beyin yapısını kontrol etmek için tarama yapar ve fonksiyon önerilebilir. Kullanılan taramaların farklı tipleri BT taraması (bilgisayarlı tomografi), MRI (manyetik rezonans görüntüleme) ve PET (pozitron emisyon tomografisi) içerebilir.

Alzheimer Hastalığı Tedavisi

Alzheimer hastalığı için bilinen bir tedavi olmadığı için, tedavi semptomları yönetmeye ve kişiyi ve ailesini desteklemeye odaklanır. Bu şunları içerebilir:

Şaşkınlığa veya fiziksel düşüşe neden olabilecek tıbbi rahatsızlıkların tedavisi, örneğin: akciğer hastalığı veya anemi
Kişiyi olabildiğince normal faaliyetlerine devam ettirmeye teşvik etmek için teşvik edici faaliyetleri teşvik etmek
Takvimler ve yazılı hatırlatmalar gibi bellek yardımcıları ve bellek tetikleyicileri sağlama
Yalnızlık ve depresyon duygularını önlemek için sosyal etkileşimi teşvik etmek
Aile / bakıcılar yardımı sunabilecek destek grupları ile iletişime geçme
Karışıklığı azaltmak için düzenli rutin teşvik
Sigara içilmez.

Alzheimer Hastalığı İlaçları

Uyku tabletleri ve sakinleştiriciler gibi ilaçlar, uykusuzluk ve ajitasyon gibi semptomların kontrol edilmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, sıklıkla artan karışıklığa neden olurlar, bu yüzden kullanımları sınırlandırılmalıdır.

Kolinesteraz inhibitörleri olarak adlandırılan bir grup ilaç, bazı insanlarda durumun ilerlemesini yavaşlatmakta bazı etki göstermiştir. Bu ilaçlar, hafızadan sorumlu bir nörotransmitter olan asetilkolinin bozulmasını önlemeye yardımcı olur.

Memantin, kolinesteraz inhibitörlerine, beyin hücrelerine fazla miktarda kalsiyum girmesini önlemeyi amaçlayan farklı bir şekilde çalışır. Beyin hücrelerindeki normalden daha yüksek kalsiyum seviyeleri onlara zarar verir ve ayrıca diğer beyin hücrelerinden sinyal almasını engeller.

Araştırma, Alzheimer hastalığının tedavisi için diğer ilaçların geliştirilmesine devam etmektedir. Araştırılan ilaçlar arasında, beyinde amiloid birikintilerinin birikmesini önleyen ve bazı anti-enflamatuar ve hormon ilaçlarının kullanımına bakanlar yer alır. Araştırma ayrıca Vitamin E, curcumin, selenyum ve bazı bitkisel özler (özellikle ginko baloları) gibi anti-oksidanlar gibi alternatif tedavilerin kullanımına devam etmektedir.

Alzheimer Hastalığı  Önleme / Risk Azaltma

Alzheimer hastalığının gelişmesini önlemek için kanıtlanmış hiçbir yol yoktur. Bununla birlikte, sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmenin Alzheimer hastalığı riskini azaltabileceğini gösteren epidemiyolojik kanıtlar vardır. Düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz, beyin sağlığı üzerinde genel bir koruyucu etkiye sahip olabilir ve Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatabilir. Alzheimer, Akdeniz tarzı bir diyet için spesifik beslenme özellikleri olmamasına rağmen (örn: sebze, meyve, fasulye, kepekli tahıllar, fındık, zeytin ve zeytinyağı gibi bitki besinleri, bazı peynirler, yoğurt, balık, kümes hayvanları ve yumurtalar) ) Alzheimer hastalığı riskini azaltabilir ve kardiyovasküler hastalıkları ve tip 2 diyabet riskini azaltmanın ek yararına sahiptir. Daha fazla diyet bilgisi için Sağlıklı kalp diyetimize bakın.

 

Alzheimer Hastalığı Nedenleri, Belirtileri, Önleme sayfası tarihinde numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur?, Nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir